Rekabet Kurumu'ndan 3. Havalimanı açıklaması

Rekabet Kurumu, İstanbul 3. Havalimanı ile ilgili beklenmedik bir açıklama yaptı. Kurul projenin yap-işlet-devret modeli ile yapılması işleminin izne tabi olmadığını açıkladı

Rekabet Kurumu'ndan 3. Havalimanı açıklaması

Rekabet Kurumu, İstanbul 3. Havalimanı ile ilgili beklenmedik bir açıklama yaptı. Kurul projenin yap-işlet-devret modeli ile yapılması işleminin izne tabi olmadığını açıkladı.

İnternet sitesinden duyurdu
Rekabet Kurumu'nun internet sitesinden yapılan karar açıklamalarına göre Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile imzalanan 19 Kasım 2013 tarihli 'Uygulama Sözleşmesi' çerçevesinde 'İstanbul yeni havalimanının', yap-işlet-devret modeli ile yapılması, işletme süresi olan 25 yıl boyunca işletilmesi ve süre sonunda İdareye devredilmesi işleminin izne tabi olmadığına karar veren Kurul, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin kuruluşu işlemine de menfi tespit belgesi verdi.

3. Havalimanı Projesi

Proje davaları sürüyor
TMMOB’ye bağlı Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın İstanbul Şubeleri 3. Havalimanının 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarına dava açmıştı.Ruhsatsız dev projelerin devlet töreniyle başlatılmasını eleştiren Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Mücella Yapıcı, 3. Havalimanı ve 3. Köprü projelerinin İstanbul’un doğal ve ekolojik dengesini alt üst ettiğini söyledi. 

Projeler askıdan iniyor
2 Ekim 2014 tarihinde askıya alınan 3 Havalimanı imar planı, 1 aya yaklaşan askı sürecinin ardından askıdan inmeye hazırlanıyor. Planın askıdan inme tarihi ise 31 Ekim...

3. Havalimanı'nın da aralarında bulunduğu İstanbul'un 12 büyük semtine ait imar planları da bu sürecin sonunda askıdan inecek.  Kentsel Dönüşüm ve konut ihtiyacındaki artış karşısında üst üste gelen konut projelerine yapılan itirazlar sebebiyle yeniden düzenlenen imar planları kapsamında 2 Ekim'de İstanbul'un değişk semtlerine ait imar planları askıya alınmıştı. İmar planlarına yapılan itirazların kısmen değerlendirilmesinin ardından 31 Ekim'de planların askıdan inmesi bekleniyor. 


Proje Bilgisi: 3. Havalimanı