REMAX ev alacaklara tavsiyelerde bulundu

REMAX Türkiye yeni ev sahibi olacaklara birtakım önerilerde bulundu

REMAX ev alacaklara tavsiyelerde bulundu

20 Haziran 2014 / Emlakwebtv
Evlilik hazırlıklarının başladığı yaz mevsiminde, çiftlerin birlikte yaşayacakları eve karar verme süreci hem özen hem de dikkat gerektiriyor. Gayrimenkul danışmanlığı sektöründe yer alan RE/MAX Türkiye’nin Pazarlama ve Operasyon Direktörü Gökhan Karahan evlenecek çiftlere ev seçimi konusunda önemli ve detaylı bilgiler aktarıyor. Karahan keyifli hazırlıkların yanında tartışmalara bile yol açabilecek olan bu süreçte çiftlerin sabırlı olmasını ve birbirlerinin tercihlerine önem vermeleri gerektiğini belirtiyor.

Gökhan Karahan’dan yeni evlenecek çiftlere ev seçiminde yardımcı olacak öneriler;
-Ev seçiminde kararınız ortak olsun. Bir gayrimenkul danışmanına başvurmadan evvel sevdiğiniz ve sevmediğiniz noktaları bulun ve fikirlerinizin bir kesişimini yaratın.

-Yaşayacağınız il, ilçe ve semti seçerken önceliklerinizi belirleyin. Şehir merkezinde mi güvenlikli bir site içerisinde mi? Ailelerinize mi yoksa iş yerlerinize mi yakın oturmak istiyorsunuz? Aracınız dahi olsa evinizin konumunun toplu ulaşıma yakın olmasına dikkat edin.

-Evinizin konumunun her ikinizin de sosyal yaşantısına uygun olup olmadığını değerlendirin.

-Kararlarınızın net olması (oda sayısı, fiyat aralığı, bina yaşı, asansör gibi...), gayrimenkul danışmanınızın size uygun olan seçenekleri daha hızlı sunması ve efektif bir sonuç almanızı sağlar.

-Evleri gezerken konutun brüt alanının değil, sizin kullanacağınız net metrekare alanın ne kadar olduğunu öğrenin.

-Evi sevdiniz, tam da istediğiniz ve hayal ettiğiniz gibi… Ancak karar vermeden önce evin tapu kaydını araştırıp, kentsel dönüşüme dâhil olup olmadığını öğrenin. Sonradan mağdur duruma düşmeyin.

-Seçiminizi yapmış olsanız da bir piyasa araştırması yapın. Civardaki evlerin fiyatlarını da birkaç farklı ev gezerek öğrenin ve kıyaslayın.

-Yeni bir projeden seçim yapacaksanız, dairelerin akıllı ev teknolojilerine sahip ve çevreye ne kadar duyarlı olup olmadığını öğrenin.

-Yaşamak istediğiniz bölgenin iklimine göre, bina ve dairenin güneş görüyor olmasına, ısınma/soğutma şekline ve ses/ısı yalıtımına dikkat edin.

-Çoğu yeni evli çift evini belirlemeden eşya satın almaya başlar. Mobilyalarınızı satın almaya başlamadan önce, evinizi seçmiş olun. Mobilyalarınıza göre ev değil, evinize göre mobilya alın.

-Ev satın alıyorsanız, evin zaman içerisinde değer kaybı yaşama riskini öğrenin.

-Ev bakmaya başlamadan önce yaşamayı planladığınız semt ve mahallelerde gece ve gündüz gezintilere çıkın. Yaşayacağınız semti güvenlik açısından değerlendirin.

-Binanın aidat, ortak kullanım alanları, sosyal imkânları gibi konular hakkında bilgi sahibi olun.

-Deprem açısından yüksek veya az riskli bir bölge olsun, mutlaka deprem yönetmeliğine uygunluğunu öğrenin.

-Bütçenizi önceden belirlemiş ve ödeme planınızı yapmış olun. Bakım ve onarım işleri olacaksa bunun size ekstra bir masraf getireceğini de hesaba katın.

-Yaşayacağınız evi görüp gezmeden onu kiralamayın ve satın almayın. İnternet üzerinden beğendiğiniz evleri uzman bir gayrimenkul danışmanıyla birlikte gezin.

-Ev gezmelerinizi gündüz saatlerinde yapın. Beğendiklerinizi günün farklı saatlerinde de gezmeniz evin içerisinde gezinen ışığı görmeniz açısından faydalı olabilir.

-Bütçenize uygunluğu kadar sağlığınız ve güvenliğiniz açısından yaşayacağınız evin sanayi kuruluşlarından uzakta bir konuma sahip olması da ayrıca önemli.

Firma Bilgisi: Remax