Renk Seçiminde Yapılan 7 Temel Yanlış

Düzinelerce rengin olduğu kartelalara bakarak bir mekana uygulanacak rengi seçmek ürkütücü bir iş olabilir.

Renk Seçiminde Yapılan 7 Temel Yanlış

Düzinelerce rengin olduğu kartelalara bakarak bir mekana uygulanacak rengi seçmek ürkütücü  bir iş olabilir. Ama iç mekan tasarımcılarının uyarılarına dikkat ederek, sık yapılan hatalara düşmeden doğru rengi bulabilirsiniz. Renk seçimi nasıl yapılır? sorusuna da haberimizde cevap bulabilirsiniz.

1. Renk Kartelasına Bakarak Doğru Tonu Seçim Yapma
Tasarımcı Kaylan Kane “Minicik numuneler yanıltıcı olabilir.” diyor. “Her zaman odada büyük bir alanı boyayarak karar vermek en doğrusudur.”

2. Gün İçinde Renk Değişimlerinin Nasıl Olacağını Hesaba Katmama
Boya mağazalarında rengin her türlü ışıkta nasıl göründüğü sunulmaya çalışılır ama asıl olan uygulama yapılacak alanda nasıl göründüğüdür. Evinize gelen güneş ışığına, kullandığınız aydınlatma armatürüne göre mağazada gördüğünüzden farklı bir renkle karşılaşabilirsiniz.
“Renge sabah, gün içinde ve akşam bakın” diyor Kaylan Kane. “Işık 12 saat içerisinde oldukça değişir.”

İç mimar Caitlin Wison da bu görüşe katılıyor: “Her zaman en doğrusu boyayı kendi duvarınızda test etmeniz ve bir kaç gün gözlemlemenizdir. Büyük bir parça kartonu yada straforu boyayıp farklı zaman dilimlerinde evin içerisinde gezdirebilirsiniz.”

3. Mekanı Bütünlüklü Düşünüp Planlama Yapmama
Eğer bir mekanı baştan aşağı dekore ediyorsanız, en baştan kafanızda bir tasarı olması yardımcı olcaktır.

“Gördüğüm en büyük yanlış, mobilyalarını seçmeden önce duvar renginin seçilmesidir.” diyor tasarımcı Jennifer Schmidt. “Çoktan kırmızıya boyadığınız bir salona, aşık olduğunuz koyu mavi koltuğu nasıl koyacaksınız mesela?”
Şunu unutmamak önemli, gökkuşağındaki tüm renkleri kullanma tasarrufuna sahipsiniz ama koltuklar, perdeler ve diğer mobilyalarla birlikte düşünüldüğünde renk seçenekleri genellikle azalır.

“Gri duvarlar istediğinizden emin olabilirsiniz ama aslında grinin milyonlarca tonu vardır.” diyor Caitlin. “Benim felsefem öncelikle kulanılacak kumaş ve malzemeleri seçmek, böylece duvar rengini yastıklarla, döşemeyle ve diğer modilyalarla eşleştirebiliyorum.”

4. Çok Işıklı Renkler Seçmek
Hepimiz duvarlarınızda cesaretlenmenizi isteriz. Ama ille de farklı bir etki yaratacağım derken aşırı keskin bir renk seçmemelisiniz.

Caitlin’e göre eğer aydınlık bir renk istiyorsanız içinde çok beyaz olan ışıklı tonlar yerine daha belirsiz tonlar tercih edilmeli. Işıklı, parlak bir renge boyanmış dört tane duvar birbirinin üzerinde yansıma yapar ve görüntüyü yoğunlaştırır.

5. Her Bejin Aynı Olduğunu Düşünmek
Caitlin için, eğer nötr bir renk seçtiyseniz, onu %25 oranında açmak daha sofistike görünmesini sağlayabilir.

6. Kuralları Değiştiremeyeceğini Sanmak
“Herkes küçük bir mekanın koyu renkle boyanmaması gerektiğini duymuştur. Ama bu kombinasyon oldukça samimi bir mekan da yaratabilir.” diyor Kaylan.

Jennifer da ufak mekanları koyu tonlarla boyamaktan hoşlanıyor: “Küçük bir mekanda koyu köşelerin ortadan kaybolmasını sağlar. Bir keresinde pudra rengi bir odayı siyaha boyamıştım ve oldukça çekici olmuştu.”

7. Sevmediğiniz Bir Renk ile Yaşamak Zorunda Kalmak
İstenilen renk elde edilemediği için bir odayı tekrar boyamak oldukça acı verici bir şeydir. Ama aslında en ucuz ve kolay tasarımlar hataları düzeltirken oluşur. 
"İnsanlar sık sık seçtiği rengin duvarında karteladakinde daha açık olduğundan şikayet ederler. Bu durumda asıl numara, üzerine aynı rengin bir ton koyusunu sürmektir.” diyor Jennifer.