Restorasyan skandallarında son halka: Tarihi Moda İskelesi

Bundan tam yüz yıl önce, 1916 yılında dönemin önemli mimarlarından Vedat Tek tarafından inşa edilen Moda İskelesi'nde PVC doğramalar ve cephede yer alan klimalarla yürütülen restorasyon çalışması eleştirilere neden oldu

Restorasyan skandallarında son halka: Tarihi Moda İskelesi

1916-1917 yılları arasında Osmanlı'nın son önemli mimarlarından Vedat Tek tarafından inşa edilen Moda İskelesi, Türkiye'nin skandal restorasyon çalışmaları parantezine dahil oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetinde yer alan ve uzunca bir süre özel bir şirkete tahsis edilen tarihi iskele için yürütülen restorasyonda PVC doğramalar ve cephede gözüken klimalar başta olmak üzere, çatıda yer alan çinko mutfak bacası ve boyalı taş duvar cephe gibi restorasyon hataları gözlemleniyor.

Restorasyon facialarında yeni halka: Moda İskelesi
TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu ve TMMOB Mimarlar odası Kadıköy Temsilcisi Saltık Yüceer tarafından belirlenen restorasyon hataları arasında deniz tarafından üst katta kapatılan teras, kapatılan yolcu giriş kapıları yanında, iskele harman tuğla duvar da bulunuyor. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetinde yer alan ve 26. maddeye istinaden ruhsatsız biçimde restorasyonu sürdürülen Moda İskelesi'nde "restorasyona" dair de herhangi bir tabela bulunmuyor. Konuyla ilgili değerlendirmeleri Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak imzalı bir haberde yayınlanan TMMOB temsilcileri, yürütülen çalışmaların Anıtlar Kurulu ve TUDEB Kararı gözükmediğinden Restorasyon Projeleri'ne aykırı olduğunu ve yapıya maddi hasar verildiğini hazırlattı. Mimarlara göre yürütülen çalışmalar projeye aykırılık aslında suç oluşturmayı ise sürdürüyor.

Kadıköy Belediyesi "projeye aykırılık" tespit etti
Konuyla ilgili olarak Kadıköy Belediyesi tarafından ürütülen incelemelerde de zemin ve normal katlar kurul onaylı projeye aykırı değişiklikler tespit edildi. Dış cephenin PVC olarak yenilendiğini belirten Kadıköy Belediyesi, teras alanlarda da ilvalere olduğunu rapora aktarara tespitlerini Koruma Kurulu ve İBB'ye aktardı.