Restorasyondan esnafın payına tahliye düştü

Fatih Kaymakamlığı, "restorasyon" çalışmaları kapsamında ihaleye çıkılan tarihi Kapalıçarşı'dan 80 esnafa dükkanları boşaltma tebligatı gönderdi.

Restorasyondan esnafın payına tahliye düştü

Restorasyon çalışmaları kapsamında ihaleye çıkılan tarihi Kapalıçarşı-Sandal Bedesteni'nde faaliyetlerini sürdüren 80 kadar esnafa, 22 Nisan'a(yarın) kadar dükkanlarını tahliye etmeleri yolunda tebligat gönderildi. Fatih Kaymakamlığı tarafından gönderilen tebligatta "fuzul şagil" yani işgalci olarak tanımlanan esnaflar, bu süre içerisinde dükkanlarını boşaltmazsa, polis zoruyla dışarı atılacak. 

Restorasyon mu rant mı?
Sandal Bedesteni'nde yaklaşık 20-25 yıldır hizmet veren 80 kadar esnafa gönderilen tebligatla ilgili bir açıklama yapan Dernek Başkanı Kaya Kandemir, restorasyon ihalesi kapsamında yürütülen çalışmaların, esnflar, sektör işçileri, tedarikçiler ve ailelerle birlikte yüzlerce kişinin yaşamını olumsuz biçimde etkileyecek bir hale geldiğini belirterek: "Türkiye'de çalışan insanların bu şekilde kapı dışarı atılması hukuki, insanı, anayasal kurallara uygun değil. Siz burada 80 tane esnafı çıkartıp, 1 kişiye mi mutluluk vereceksiniz?" şeklinde konuştu 

Kapalıçarşı esnafından tepki
Bedesten bünyasınde yıllardır çalışmalarını sürdüren esnaf da yaşananlara tepki gösterdi. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, esnaf tahliyelerin ardında dükkanların ranta açılacağı kanaatinde. Tahliyelerdeki gerçek amacın restorasyon olmadığını öne süren esnaf Murat Çetin, Sandal Bedesteni'nin çok kıymetlendiğini ve güney kapısının çarşının ana caddesine açıldığını belirterek:

"Batı kapısı da çarşının ortasına açılıyor. Burası değerlendiği için mi 80 tane esnaftan alınıp 1 tane esnafa veriliyor? Burada aynı sütun altında 3 esnaf ekmek yiyor. Düzenli kirasını ödeyen esnafların Vakıfların nezdinde hiçbir değeri yok mu? Mısır Çarşısı'nda restorasyon sürerken ticaret devam ediyor. Sandal Bedesteni ile Mısır Çarşısı arasında ne fark var?" dedi.

Sandal Bedesteni'nin restorasyona ihtiyacı bulunmadığını vurgulayan Esnaf Ömer Tufan Görgün de: "Restorasyon bahanedir. Kapalıçarşı'da 3 bine yakın dükkan var ve yağmur yağdığında suyun akmadığı tek yer Sandal Bedesteni." ifadelerini kullandı.