Risk "kuşlar" eğitilirse düşer mi?

Limak Holding, "kuşların 3. Havalimanı" için yarattığı risk sorusunu yanıtladı: "Kuşları eğitiriz..."

Risk

Geçen hafta içerisinde bir soru önergesiyle TBMM'ye taşınan, Üçüncü Havalimanı'nın kuşların göç yolları üzerinde bulunması ve risk oluşturması sorusunu yanıtlayan Limak Holding, "Eğiterek göç yollarını değiştireceğiz..." açıklamasında bulundu. Limak'ın açıklamalarını "bilimsel" olmaktan uzak bulan "Doğa Derneği": "Kuşların göç yolları değiştirilemez" dedi. 

Kuşlar ve yaratılan risk
Dev projelerin doğal yaşam için oluşturduğu asal risklerin diğer tarafında, "kuşların uçuş güvenliği açısından taşıdığı riskler" yer alıyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde CHP tarafından hazırlanan bir soru önergesiyle de dile getirilen risklerle ilgili açıklamalar yapan Limak Holding sinyaller yoluyla kuşların göç rolarının değişitirileceğini ve kuşların eğitilerek farklı alanlara yönlendirileceğini açıklamıştı. 

Buzul çağından beri kullanılan yol değiştirebilir mi?
Limak Holding'in bu açıklamalarını değerlendiren Doğa Derneği Genel Direktörü Engin Yılmaz, kuşların buzul çağından bu yana benzer istikametler üzerinde göç etmekte olduğunu belirterek: 

Binlerce kilometrelik yolculuklarını, son buzul çağından bu yana aynı rotalar üzerinden sürdürüyor. Deniz üzerinden göç edemeyen milyonlarca kuş ise İstanbul gibi darboğazlarda yoğunlaşıyor. Kuşların doğal göç rotalarını, beslenme ve dinlenme alanlarını değiştirmeyi iddia etmek ciddiye alınamayacak ölçüde bilimsel gerçeklerden uzak bir açıklama” dedi.

Bilimsel gerçekleri çarpıtan bu tür yaklaşımların para ve rant için gerçekleştirilen binlerce projede görüldüğünü belirten Yılmaz şunları söyledi: “İddia edilenin aksine, havalimanı üzerinde oluşacak sıcak hava termalleri yüzünden kartallar, leylekler gibi süzülerek uçan kuşların bu noktada daha fazla toplanma riski var. Doğanın yok olmasına sebep olanlar, uçakların kuşlara çarpması sonucunda meydana gelecek kazaların ve buna bağlı kuş ve insan ölümlerinin vebalinden de çekinmiyorlar”.