Riskli binaları kim tespit ediyor?

'Afet Yasası' kapsamında yıkılacak riskli binalar tespit edilmeye başlandı. Peki vatandaş binasının riskli olup olmadığını kime tespit ettirecek?

Riskli binaları kim tespit ediyor?

15 Kasım 2012 / emlakwebtv
Çevre ve Şehircilik Bakanlığın belirlediği lisanslı kuruluşlarca yapılan riskli bina tespitleri ise hızla devam ediyor. Bugüne kadar lisanslı kuruluşlar aracılığıyla çeşitli illerden yaklaşık 75 riskli bina tespiti yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, yaptığı açıklamada, vatandaşların, bakanlık tarafından lisanslandırılmış kurumlara binalarını tespit ettirmesi gerektiğini bildirdi.
Son günlerde Bakanlığa vatandaşlardan riskli binalarını kime tespit ettirecekleri yönünde çok sayıda soru ulaştığına işaret eden Gürgen, riskli yapıların tespiti için kurum ve kuruluşların tam listesinin, bakanlığın kurumsal internet adresinde yer alan kentsel dönüşüm linki altında yer aldığını ifade etti. Gürgen, bu linki açan vatandaşların, sayfaya çıkan Türkiye haritasını tıklayarak bulundukları ili seçerek buradaki listeden riskli bina tespiti için yetki verilen kurum ve kuruluşlara ulaşabileceklerini anlattı.

Riskli binası tespit edilen vatandaşların, binalarıyla ilgili hazırlanan raporlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri tarafından inceleniyor. İncelemeler sonucunda bina yeterli deprem performansına sahip değilse ya da ekonomik ömrünü tamamladıysa yıkımına karar veriliyor.