Riva arazisinde kafa karıştıran rapor çelişkisi

Yarın gerçekleştirilecek genel kurul öncesi Başkan Özbek tarafından hazırlatılan Riva Değerleme raporu tartışma yarattı. 124 milyon dolar olarak belirlenen raporda arazinin değeri, yurt içi ve yurt dışı kaynaklı bağımsız kuruluşların raporlarına kıyasla düşük gösteriliyor

Riva arazisinde kafa karıştıran rapor çelişkisi

Galatasaray Kulübü, özellikle son dönemde Riva ve Florya arazilerinin satışıyla ilgili tartışmalar ekseninde kamuoyunun gündemine sıklıkla geliyor. Son tartışma ise, Riva Arazisi Değerleme Raporu ekseninde dönüyor. İddialara göre uzman kişiler tarafından hazırlanan bu rapor, daha önce ülke içi ve dışından kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlara kıyasla Riva arazisinin değerini daha düşük gösteriyor

Özbek Raporunda Riva'nin değeri: 124 milyon dolar
Galatasaray'ın Riva Arazisi Değerleme Raporu,  Divan Başkanı İrfan Aktar, Doğal Hasol, Firuz Soyuer, Emre Aykar, Mehmet Dedeoğlu, Ömer İsmail Tanrıöver ve Erden Timur gibi uzman kişiler tarafından hazırlandı. Söz konusu raporda Riva arazisinin değerinin 124 milyon dolar olarak açıklanması tartışmalara konu oldu.

Denizbank raporunda Riva'nın değeri: 155.6 milyon dolar
Söz konusu rakamı inceleyenler, "Dursun Özbek Yönetimi'nin Emlak Konut ile yaptığı protokol öncesinde kulübün kendi arazisinin değerini, olduğundan daha mı düşük gösterdi?" sorusunu gündeme taşıdı. Zira Galasaray'a kredi veren Denizbank, kredinin teminat işlemlerini yürütmek için Riva Arazisi'ni mercek altına almış ve o dönemde imarlı olmayan bu araziye 155 milyon 643 bin dolar değer biçmişti. Diğer taraftan 2010 tarihinde Üçüncü Köprü'nün arazi üzerindeki değer artırıcı etkisi de mevcut bulunmuyordu. Denizbank'ın raporunu değerlendiren uzmanlar, kredi veren bankaların değerlendirme raporunun yüzde 25 oranında düşük gösterilebileceğine de dikkat çekmiş ve Denizbank Değerleme Raporu'nun daha yüksek bir bedele işaret ettiğine de vurgu yapmıştı. 

CBRE'nin raporunda Riva'nın değeri: 176.2 milyon dolar
2008 yılında da Riva hakkında bir değerleme raporu hazırlayan CBRE firması ise bu arazinin ortalama değerini 176 milyon 250 bin dolar olarak açıklamıştı.