Riva ihalesini kazanan Fema-KLV İnşaat projeden çekildi

Emlak Konut GYO'nun 15 Haziran'da yapılan Galatasaray Riza arazisi ihalesini kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat, sözleşme imzalamayarak projeden çekildi

Riva ihalesini kazanan Fema-KLV İnşaat projeden çekildi

Emlak Konut GYO'nun 15 Haziran'da yapılan Galatasaray Riza arazisi ihalesini kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat, sözleşme imzalamayarak projeden çekildi. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu kararda yapılan imar değişikliği etkili oldu. Fema ve KLV İnşaat'ın projeden çekilmesiyle projenin ikinci en yüksek teklifi veren Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret A.Ş.'ye ihale edilmesine karar verildi. 

İnşaat alanında çok ciddi azalmalar meydana gelmiştir

Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı'ndan yapılan açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca önemli ve köklü imar değişikliklerine gidildiği vurgulanarak, "İmar mevzuatındaki önemli değişiklikler nedeni ile ihale konusu iş yönünden, emsale esas inşaat alanında çok ciddi azalmalar meydana gelmiştir." denildi.

İyileştirme talebi reddedildi

Yapılan imar değişiklikleri sonrası projede aleyhlerine bir durum oluştuğuna dikkat çekilen açıklamada, "Yaklaşık 50 bin metrekarelik pazarlanabilir alan kaybı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum yazıyla Emlak Konut GYO'ya bildirilmiş ancak buna rağmen ihale şart ve koşullarında revizyona gidilmemiş, aksine iyileştirme talebimiz reddedilerek, mevcut olumsuz koşullara iş ortaklığı tarafından katlanılması gerektiği kanaatiyle sözleşme imzalanması istenmiştir." ifadeleri kullanıldı.

İş ortaklığımız mağdur duruma düşmüştür

Açıklamada, ihale tarihinde yürürlükte olan mevzuat kapsamında mevcut imar durumuna göre yapılan hesaplama, maliyet, öngörülen kar beklentisi gibi kriterler doğrultusunda teklif fiyatı belirlendiğine işaret edilerek, "Mevzuat değişikliği nedeni ile emsale esas inşaat alanındaki azalma nedeni ile şirketimizin dahil olduğu iş ortaklığı mağdur duruma düşmüştür. Gelinen son durumda hukuki yollar ile hakkımızı arama konusunda yasal girişimleri başlattığımızı bildirir, saygılar sunarız." değerlendirmesinde bulunuldu.