Rize Havalimanı ne zaman bitecek?

Türkiye’de Ordu-Giresun’dan sonra deniz dolgusu üzerinde yapılacak ikinci havalimanı Rize Havalimanı ne zaman bitecek? Proje ile ilgili son açıklamalar AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal’dan geldi.

Rize Havalimanı ne zaman bitecek?

Tamamı deniz dolgusu üzerinde inşa edilecek ve yapımında 100 milyon ton taş kullanılacak Rize Havalimanı projesinde son durum ne? Havalimanı ne zaman bitecek? İşte yanıtı.

Rize Havalimanı ne zaman bitecek?

Rize Havalimanı ile ilgili son açıklamalar AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal’dan geldi. Tahmini 550 milyon liralık bedelle inşa edilecek havalimanında sondaj çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Hasan Karal, sondaj çalışması yapılan sahada yumuşak zemin ile karşılaşıldığını belirtti. Karal, ““Havalimanı sondaj çalışmaları tamamlandı. Yaklaşık 3 ay sürdü. Proje çalışmaları başlıyor. Bu da birkaç ay sürebilir. 2016 yılı içerisinde inşallah ihalesi yapılır. Rize Havalimanı tamamen deniz dolgusu üzerinde yapılacak. Dünyada bu konuda fazla bir örnek yok. Rize Havalimanı’nın dışında dünyada deniz üzerinde yapılan üç havalimanı var. Bunlardan bir tanesi Ordu-Giresun Havalimanı. Rize Havalimanı’nda bunların hepsinden daha zor mühendislikler olacak. Bize verilen bilgilere göre Ordu-Giresun Havalimanı 15-17 metre derinliğinde sert zeminde yapıydı. Rize’de ise 30-35 metre derinlikte yapılacak. Zeminde kumsal ve sağlıklı olmayan bir zemin. Kumsalın aşılıp kayanın bulunması gerekiyor. Sağlam zemine inilmeden havalimanı inşa edilirse, en küçük bir yer sarsıntısında facialar yaşanabilir. Bu nedenle mutlaka yumuşak tabaka geçilerek sert zemine inilmesi gerekiyor. Bu durum yapım maliyetini iki katına çıkartıyor. Bu da yaklaşık 550 Milyon TL’lik bir maliyet demek” diye konuştu.