RMO Binası The Plan Awards Finalinde

MuuM tarafından tasarlanan Rönesans Mecidiyeköy Ofisi, The Plan Awards 2015’te ‘Karma Kullanımlı Yapılar’ kategorisinde finale kaldı

RMO Binası The Plan Awards Finalinde

Türkiye’nin birçok kentinde birbirinden farklı ölçeklerde mimari ve iç mimari projelere imza atan, Y.Mimar Murat Aksu ve Y.Mimar Umut İyigün ortaklığındaki MuuM tarafından, bütüncül bir tasarım yaklaşımıyla ele alınarak tasarlanan Rönesans Mecidiyeköy Ofisi, The Plan Awards 2015’te de farkını ortaya koydu. Hem kentsel bağlamdaki tasarım kararlarıyla hem de sürdürülebilirlik kriterlerine uygunluğuyla çevresine değer kazandıran bir yapı olan Rönesans Mecidiyeköy Ofisi, The Plan dergisinin düzenlediği ve uluslararası mimari, iç mimari ve masterplan ölçeğindeki projelere verilen ödüllerde ‘Karma Kullanımlı Yapılar’ kategorisinde finalist oldu. 

İtalya menşeli mimarlık dergisi The Plan tarafından organize edilen ve dünyanın birçok ülkesinden 500’den fazla projenin katıldığı The Plan Awards 2015‘in finalistleri, uluslararası duayen mimarlardan ve tasarımcılardan oluşan 81 kişilik jüri tarafından belirlendi. Toplam 18 kategoride finale kalan projeler, 19-20 Mayıs tarihlerinde Avrupa’nın en büyük kongre merkezlerinden biri olan MiCo Milan’da gerçekleştirilecek 2015 International Architecture Forum Perspective’de jüri karşısında yarışacak. 

Yerel mimarı ve sürdürülebilir öğeler
MuuM tarafından tasarlanan ve Mecidiyeköy’de Büyükdere Caddesi ile Profilo Alışveriş Merkezi’ni bağlayan ana ulaşım aksı üzerinde konumlanan Rönesans Mecidiyeköy Ofisi, bölgenin aktif yoğunluğu içerisinde nefes alabilen ve yakın çevresindeki yoğun ve düzensiz yapılaşmaya nitelikli alternatif oluşturabilen bir yapı olarak ele alındı. Yaklaşık 4000 metrekarelik arsa üzerinde konumlanan yapı, bir kütlenin içinin boşaltılarak oluşturulan iç avlu ve cumba gibi mimari eklentilerle bütünleşmesi üzerine kurgulandı. Arsadaki yükseklik farklarını verimli şekilde kullanarak kentsel peyzajla uyumlu, çevresiyle bütünleşebilen ve hem ofis birimleriyle hem de sosyal alanlarıyla modern çalışma yaklaşımlarına uygun niteliklerde bir yapı ortaya koydu.