Rönesans Gayrimenkul'un stratejik ortaklık planı

Rönesans Gayrimenkul Yatırım, sermaye artırımı yoluyla GIC ile stratejik ortaklığı girdiğini açıkladı

Rönesans Gayrimenkul'un stratejik ortaklık planı

Rönesans Gayrimenkul Yatırım, sermaye artırımı yoluyla Singapur firması GIC ile stratejik ortaklığı girdiğini açıkladı. GIC, 250 milyon Avro tutarında yapılacak sermaye artırımı karşılığında çıkarılacak payları edinmek suretiyle Türkiye’nin önde gelen ticari gayrimenkul platformunun azınlık hissedarı oluyor.

250 milyon Avroluk sermaye artırım
Singapur’un devlet varlık fonu Government of Singapore Investment Corporation (“GIC”), Rönesans Grubu’nun Türkiye’de faaliyet gösteren gayrimenkul kolu Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’ye (“RGY”) 250 milyon Avroluk sermaye arttırımı yoluyla %21.4 oranında ortak oluyor. Ortaklık anlaşmasıyla birlikte sağlanan kaynağın Rönesans Gayrimenkul'ün Türkiye'deki ticari faaliyetlerini geliştirmede kullanılacak.

Rönesans Holding’in Başkanı Dr. Erman Ilıcak

Ilıcak: 'Ağırlığımızı pekiştireceğiz'
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rönesans Holding’in Başkanı Dr. Erman Ilıcak ortaklığın saygın küresel yatırımcılardan biriyle yapıldığını hatırlatarak:

'Daha önce üç proje kapsamında ortaklık kurduğumuz GIC’yi RGY platformu seviyesinde de görmekten çok memnunuz. RGY’nin Türkiye ticari gayrimenkul sektöründeki ağırlığını GIC işbirliği ile pekiştirmek için sabırsızlanıyoruz.’ dedi. GIC Avrupa Gayrimenkul Bölge Başkanı Chris Morrish de, Türkiye'deki ilk kurumsal gayrimenkul yatırımcılarından olan RGY ile anlaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken: 'Uzun vadeli yatırımları tercih eden bir fon olarak, büyüyen Türkiye piyasasının, cazip yatırım fırsatları sunacağından eminiz.' şeklinde konuştu.

Eşit pay ortaklığı
Anlaşmanın yasal onayların alınmasının ardından 2014'ün son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. RGY ve GIC 2012 ve 2013’de, Optimum İstanbul, Optimum Ankara ve Optimum İzmir Alışveriş Merkezlerinde %50 - %50 ortaklık tesis etmişti.

Firma Bilgisi: Rönesans Gayrimenkul