Rönesans Holding'den açıklama: "İhaleyi biz kazanmadık, süreç devam ediyor"

Rönesan Holding, Rusya Sheremetyevo Havalimanı İnşaatı ihalesini kazandığı yönünde medyada yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada ihalenin sürmekte olduğuna vurgu yapıldı

Rönesans Holding'den açıklama:

Türkiye arasında yaşanan uçak krizi sonrasında,Rusya'daki inşaat şirketlerinin faaliyetlerini sonlandırma eğilimi güçlenirken, Rönesans Holding'in Rusya Sheremetyevo Havalimanı inşaatı ihalesi kazandığı haberleri medyada kendine geniş bir yer bulmuştu. Ancak Rönesans Holding tarafından yapılan açıklamada "ihalenin kazanıldığı" yönündeki haberler reddedildi ve sürecin devam ettiği bilgisine yer verildi.

Rusya Sheremetyevo Havalimanı ihalesi devam ediyor
Holding'den yapılan açıklamaya göre, Moskova'nın en büyük havalimanının B terminali inşaatı için gerçekleştirilen ihaleyi kazandığı yönündeki haberleri yalanlayan Rönesans Holding: "Söz konusu haberler doğru olmayıp, resmi olarak gerçeklik taşımamaktadır..." dedi.

Rönesans Holding açıklaması
Yapılan açıklamada, Moskova Sheremetyevo havalimanı terminal ve tünel inşaatı ihalesinde Rönesans Holding'in finale kaldığı bilgisinin doğru olduğuna, bununla birlikte ihale sürecinin henüz tamamlanmadığına değinildi. Rönesans Holding açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

"Moskova Sheremetyevo havalimanı terminal ve tünel inşaatı ihale süreci henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle bazı haber kaynaklarından konuya ilişkin geçen haber doğru olmayıp, resmi olarak gerçeklik taşımamaktadır. Bu konuda ve ihalenin sonucuna ilişkin şirketimize resmi açıklama yapılır yapılmaz; bizzat paylaşacağımızı vurgulamak isteriz." ifadelerini kullandı. 

İki Türk şirketi finalde

İhalede iki Türk firması Limak-Maraşstroy ve Rönesans Holding finale kalmıştı. Söz konusu Türk firmaların Rusya'nın ambargo kararı ile ilişkisini değerlendiren Rus yetkilileri ise "Bu şirketlerin kurulduğu yer Rusya olarak gözüküyor. Türkiye ile hukuken bağlı olmadıkları için de ihaleye katılabiliyorlar." ifadelerini kullanmıştı. 

630 milyon dolarlık ihaleye konu olan Seremetyevo Havalimanı, Moskova'ya hizmet veren üç havalimanından biri olma özelliği taşıyor. Domodedova Havalimanı'nın ardından Rusya'nın en büyük ikinci havalimanı olma özelliği taşıyan Seremetyevo'da geçen yıl 159 binin üzerinde uçuş gerçekleştirilmişti.