Rönesans İnşaat'tan dev hisse alımı

Rönesans İnşaat Hollanda merkezli Ballast Nedam NV şirketinin yüzde 19.9'luk hissesini satın aldı. Alım karşılığında Rönesans İnşaat 6 milyon Euro ödedi

Rönesans İnşaat'tan dev hisse alımı

Rönesans İnşaat, Hollanda merkezli Ballast Nedam NV şirketinin yüzde 19.9'luk hissesini 6 milyon Euro karşılığında satın aldı. Alımla birlikte Rönesans, 1877 yılında kurulan Ballast Nedam NV şirketinin en büyük hissedarı oldu. Nedam NV, genel bina, ulaşım ve altyapı projelerine imza atıyor. 

Rönesans İnşaat uluslararası atılımlarını sürdürüyor
Dünyanın çok sayıda ülkesinde geliştirdiği projelerle adından uluslararası platformda söz ettiren Rönesans İnşaat, Hollandalı Ballast Nedam NV şirketinin çoğunluk hisselerini satın aldı. 2014 yılı sonuçları itibarıyla 1.1 milyar Euro ciroya sahip şirket, 2 binin üzerinde çalışanı ve ulaşım-alt yapı kapsamlı projeleriyle dikkat çekiyor. 

Anlaşma kamuoyuna duyuruldu
Rönesans ile Ballast Nedam NV arasındaki anlaşma ortak bir açıklamayla kamuoyuna duyuruldu. Bellast'ın çoğunluk hisselerini satın alan Rönesans, geri kalan miktarın satın alınması yolunda da çağrılarını sürdüreceğni açıkladı. Çağrı sürecinin, gerekli izinlerin alındığı 2015 Ekim ayından itibaren başlaması planlanıyor. 

Satın alma ile ilgili açıklamasında Ballat Nedam şirketinin mühendislik ve özel inşaat yöntemleri açısından gücünü kanıtlamış bir şirket olduğunu ifade eden Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak: "Bu gücü uluslararası pazarlarda rekabetçi biçimde kullanacağız. Bu sayede Ballast Nedam NV operasyonlarını çeşitlendirebilecek, operasyonel performans hedeflerine erişebilecek ve marka, kimlik ve değerlerinin önemli bir parçası olan kaliteye odağını koruyarak nakit pozisyonunu güçlendirecektir" ifadelerini kullandı. 

Rönesans inşaat 2009 yılında da Avusturya'nın en büyük ikinci inşaat şirketi PORR AG'nın yüzde 10.7'lik hissesini, 2014 yılında ise Heitkamp Ingenieur und Kaftwersbau GmbH şirketinin de bütününü satın almıştı.