Rönesans'tan dev sağlık yatırımı

Rönesans Sağlık Yatırımı A.Ş'nin Adana Entegre Sağlık Kampüsü için yürüttüğü 433 milyon Euroluk finansal kapanışın imza töreni gerçekleşti

Rönesans'tan dev sağlık yatırımı

Rönesans Sağlık Yatırımı A.Ş'nin Adana Entegre Sağlık Kampüsü için tamamladığı 433 milyon Euroluk finansal kapanışın imza töreni gerçekleşti. 

Bakan Mehmet Müezzinoğlu da katıldı
Rönesans Sağlık Yatırım A.Ş, 1550 yataklı Adana Entegre Sağlık Kampüsü için uluslararası yatırım fonu Meridiam Infrastructure ve 9 yabancı bankayla yürüttüğü çalışmaları tamamladı. 433 Milyon Euro tutarındaki finansal kapanış imza töreni, 19 Aralık'ta Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

Adana Entegre Sağlık Kampüsü

Müezzinoğlu: Batı'nın başardığını Türkiye de başaracak
İmza töreninde konuşma yapan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, 2015'te 9 milyar liralık hastane projesinin ihale edileceğini açıkladı. 'Rönesans Sağlık Yatırım'ın imza töreninin arkasındaki temel dinamik milli irade ve bu milletin gelecek ufkudur" diyen Müezzinoğlu, "Sağlık alanında Amerika ve Avrupa'nın başardığını Türkiye de başaracak' dedi.

540 milyon Euro'luk dev yatırım
İmza töreninde projeyle ilgili bilgi veren Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, kısaca PPP olarak adlandırılan "Kamu-Özel İşbirliği" modeli ile yapılacak olan hastane projelerinin Türkiye'nin sağlık alanında yaptığı en büyük devrim olduğuna işaret etti. Dünyanın önde gelen gelişmiş ülkelerinde sağlık sektörü başta olmak üzere eğitim, adalet gibi alanlarda başarıyla uygulanan bu modelin en gelişmiş yeni nesil şekliyle ülkemizde uygulama şansını elde ettiklerini, dünyanın birçok ülkesinde PPP deneyimine sahip ortağımız Meridiam ile yaptıkları işbirliği sayesinde Avrupa'nın en büyük finans kuruluşlarını bir araya getirerek yatırım öncesinde tamamı yabancılardan oluşan bir proje finansmanı gerçekleştirdiklerini belirtti. Rönesans Holding olarak sağlık yatırımını önemsediklerini ve yurtdışında elde ettikleri deneyimi Türkiye'nin sağlık yatırımlarında kullanmak üzere yola çıktıklarını vurgulayan Ilıcak:

'Adana Entegre Sağlık Kampüsü'nü Meridiam işbirliğiyle tamamı yabancı kuruluşlardan oluşan 9 bankalık bir konsorsiyum ile finanse ediyoruz. Toplam yatırım bedeli olan 540 Milyon Euro'nun yaklaşık 433 Milyon Euro'su bu konsorsiyumdan elde edilecek. Kalanı ise yatırımcı ortaklar Rönesans ve Meridiam tarafından özkaynak olarak temin edilecek. Bu anlaşma, aynı zamanda tamamı yabancı bankalar tarafından desteklenen ilk PPP anlaşması olacak. Alınan kredinin 18 yıl vadeli ve son derece rekabetçi şartlarda olması yabancı finans kuruluşlarının basta T.C. Sağlık Bakanlığı PPP modeline ve bu krediyi verdikleri bizlere olan güvenin bir göstergesidir.'

Adana Entegre Sağlık Kampüsü
Toplam 1.550 yatak kapasitesine sahip 3 farklı hastaneyi kasayan Adana Entegre Sağlık Kampüsü'nde 1.300 yatak kapasiteli Ana Hastane, 150 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 100 yatak kapasiteli Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi bulunuyor.

Rönesans Sağlık Yatırım'ın bu konudaki iş ortağı Meridiam'ın Kurucu Ortağı ve CEO'su Bay Thierry Déau ise yaptığı konuşmada, "Meridiam olarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin başlattığı bu azimli sağlık hizmetleri programını destekleyen ilk küresel yatırımcı olmaktan gurur duyuyoruz" dedi. Déau sözlerini şöyle sürdürdü:

Adana Entegre Sağlık Kampüsü

"Adana Entegre Sağlık Kampüsü, 2015 yılı itibarıyla yaklaşık 2 Milyar Euro tutarında finanse etmeyi planladığımız 4 sağlık tesisinden ilkidir. Bu, dünyada eşine rastlanmayan bir yatırımdır. Bu ülkedeki sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi, en iyi standartlara ulaşması ve Türkiye'de en çok ihtiyacı olanlara ulaşılmasında önde gelen Türk ve uluslararası firma Rönesans'la ortaklığımızdan gurur duyuyoruz. Adana Entegre Sağlık Kampüsü sadece Adana için değil, aynı zamanda çevresinde yer alan Türkiye 13. Sağlık Hizmetleri Bölgesi Hatay ve Osmaniye'ye de toplam 1550 yatak kapasitesi ile hizmet verecek."

Merkezi Paris'te bulunan Meridiam'ın yönettiği 2.8 Milyar Euro ile toplum için uzun vadeli altyapı yatırımlarına odaklandığının altını çizen Déau, 'Bugün yapılan 100 Milyon Euro'luk yatırım, Fransa Türkiye arasındaki güçlü ilişkilerin bir göstergesidir. Uzun bir dönem boyunca burada olacağız. Türkiye altyapısının ve özellikle eğitim kuruluşları gibi ülkenin sürdürülebilir gelişmesi ve başarısı için hayati önem taşıyan sosyal altyapıların geliştirilmesinde rol alacağız' dedi.