Rönesans, üniversiteli gençleri ağırladı

'Geleceği Tasarla' çağrısıyla proje yarışması açan Rönesans, 15 farklı üniversiteden gelen 15 öğrenciyi İstanbul'da ağırladı

Rönesans, üniversiteli gençleri ağırladı

'Geleceği Tasarla' çağrısıyla proje yarışması açan Rönesans, üniversite öğrencisi gençleri İstanbul'da ağırladı. İstanbul'a gelen üniversiteli Rönesans Holding'in, LEED sertifikalı projelerini gezerek, yeşil bina ve çevre dostu sistemleri konusunda bilgi aldı. 

Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışması
Rönesans Holding, üniversiteler arasında düzenlediği ve yoğun başvurunun görüldüğü "Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" yarışması kapsamında 15 üniversiteden gelen 15 genci İstanbul'da ağırladı, projelerini gezdirdi. Uluslararası piyasalarda küresel bir oyuncu haline gelen ve Türk inşaat sektörünü dünyanın 16 farklı ülkesinde başarıyla temsil eden Rönesans, düzenlediği gezi programıyla, kuruluşundan bu yana geçen 21 yılda geldiği aşamayı gençlerle paylaştı. İstanbul programıyla, gençlere Holdingin inşaat ve mimarlık alanlarındaki yenilikçi yaklaşımının ve dinamizminin aktarılması, aynı zamanda geleceğin mühendis ve mimarlarının vizyon sahibi olmalarına katkı sağlanması hedeflendi.  

Rönesans Holding

Yeni yıldızlar kazanacağız
15 farklı üniversiteden gelen ve öğrenci konseyleri aracılığıyla seçilen 15 genç, ilk olarak bir Rönesans yatırımı olan Kozzy AVM'de Rönesans Holding yöneticileri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurumsal İletişim ve Varlık Yönetimi Grup Başkanı Süha Günel ve Rönesans Holding Proje Yönetimi Müdürü Dr. Onur Tokdemir ile buluşan öğrenciler, sektörün dinamikleri hakkında fikir alışverişi yapma imkanı buldular.

Yemekte konuşan Süha Günel, Holdingin gençlere verdiği öneme dikkati çekerek, Rönesans olarak öğrenmenin sürekliliğine inandıklarını ve Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek gençlerin kendi sınırlarını aşmasını istediklerini söyledi. Bu hedef çerçevesinde, "Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" sloganıyla üniversitelerarası proje yarışması düzenlediklerini hatırlatan Süha Günel:

'Yeşil Bina ve Çevre Dostu Sistemler temalı yarışmada öğrenciler; çevre dostu, kalıcı değerler taşıyan yenilikçi, özgün ve sürdürülebilir projeler geliştirmek için çalışacaklar. Bu sayede, gençlere hem yaratıcı bir proje hazırlama hem de kendi geleceklerini tasarlama fırsatı sunuyoruz. Büyük Önder Atatürk'ün 'Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir' sözlerinde de ifade ettiği gibi sizlere güveniyoruz. Bu yarışmayla yeni yıldızlar kazanacağımıza ve sizlerin bizim yaptığımız projelerden daha iyilerini yapacağınıza inanıyoruz. Esas gelecek sizlersiniz. İş hayatına erken atılmanız çok önemli. Bu yarışma ile sektörü daha yakından tanıma fırsatı buluyorsunuz, bu fırsatı iyi değerlendirmenizi öneririm.' şeklinde konuştu. 

Türkiye'nin ilk LEED Platin Sertifikalı Yüksek Yapısı: Rönesans Tower
Rönesans Holding Proje Yönetimi Müdürü Dr. Onur Tokdemir, "Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" yarışması kapsamında bugüne kadar 19 ildeki 27 üniversitede seminerler düzenlediklerini, 2 ay gibi kısa bir sürede 2 bin 592 öğrenciye ulaştıklarını bildirdi. Tokdemir, seminerlerde gençlerle paylaştıkları Rönesans'ın yalın inşaat, yapı bilgi modellemeleri ve çevre dostu bina tasarımlarını şimdi de öğrencilere İstanbul'da yerinde gözlemleme imkanı tanıdıklarını anlattı. Üniversite öğrencilerine, Rönesans Holding'in bugüne kadar hayata geçirdiği yeşil projeler ve bu projelerin en yenisi Rönesans Tower hakkında da bilgi veren Tokdemir şunları söyledi:

''Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından İstanbul Kozyatağı'nda geliştirilen Rönesans Tower, 44 katlı A Sınıfı bir ofis projesi. 185,5 metre yüksekliğindeki kule, Amerikan Yeşil Bina Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen ve Dünyanın en önemli gönüllü sertifikalarından biri olan LEED sertifikalarının en üst sınıfı olan (LEED Platin Sertifikası) sahibi. Türkiye'nin ilk LEED Platin Sertifikalı Yüksek Yapısı olan Rönesans Tower'ın hem mimarlık hem de mühendislik literatürüne girecek birçok özelliği bulunuyor.

Yüzde 100 yeşil enerjili Rönesans Tower'da yüzde 26 enerji tasarrufu, şebeke suyu bağlı olmadan, kurulan depolardaki yağmur suyunun kullanımıyla sulama ihtiyacının tamamı karşılanıyor ve yüzde 45 su tasarrufu sağlanıyor ve gün ışığından yüzde 90 oranında yararlanılıyor. Yerden deplasmanlı havalandırma sistemi ile Rönesans Tower'ın tüm alanlarına yüzde 100 temiz hava sağlanıyor. Ayrıca, deprem güvenliği için çok önemli olan ve Türkiye'de ilk defa uygulanan "outrigger" sistemiyle deprem yükleri sönümlendiriliyor."