Rota yerli üretime döndü

Yüksek Hızlı Tren seferlerinde yaşanan arızalar üzerine harekete geçen yerli firmalar 'yerli versiyon' üretimine başladı

Rota yerli üretime döndü

Yüksek Hızlı Tren seferlerinde yaşanan arızalara ilişkin olarak hazırlanan bilimsel raporların arızaların 'İtalyan aksamlardan' kaynaklandığını belirlemesinin ardından gözler yerli üretime çevrildi. Sabah'tan Metin Can'ın haberine göre Başta Ankara OSTİM olmak üzere 23 farklı şehirde çok sayıda firma kablo, tasarın ve motoruna kadar 784 ana parça üretimine başladı. 

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projelerinde arka arkaya gelen aksaklık ve arızalar, yerli firmalar için beklenmedik bir fırsat yarattı. Ankara'nın Batıkent-Sincan ve Çayyolu-Kızılay hatlarındaki metrolarını üreten OSTİM'li firmalar, Yüksek Hızlı Tren projesi için gerekli 784 ana parçanın üretimine başladı. Bilimsel raporların İtalyan firmalardan temin edilen aksamların arızaya sebep olduğunu saptaması üzerine harekete geçen firmalar, ray uzunluğu 880 kilometriy bulan yüksek hızlı tren projelerine çok daha aktif olarak katılmaya başlayacak.

Son 3 yılda bu alanda gerçekleştirilen üretimin hacminin 3.1 milyar dolara ulaştığı ve yürütülen çalışmalar sonrasında yerli trenlerin birkaç yıl içinde kullanıma başlayacağı bildiriliyor.