Rumeli Hisarı "Mescidi" tamamlandı

İstanbul'un fethi öncesinde Osmanlı Hükümdarı II. Mehmet tarafından inşa edilen Rumeli Hisarı sahnesine yapılan "Mescid" inşaatı tamamlandı.

Rumeli Hisarı

İstanbul'un sosyal ve kültürel yaşama adanmış merkezlerinden biri olarak dikkat çeken Rumeli Hisarı'na yapılan Mescid inşaatı tamamlandı. Fetih öncesinde Sultan II. Mehmet tarafından inşa edilen ve orijinal Hisar içinde zamanla yıpranan Boğazkesen Mescidi'nin restorasyonu olarak başlayan süreç, yapının bütünüyle inşasıyla sonuçlandı. Sanat Tarihçileri yenilenen yapının orijinal formla ilgisi olmadığını belirterek tepki gösterdi. 

"Gıcır gıcır bir XXI. yüzyıl eseri"
Ortaya çıkan yapıyı "Pırıl pırıl bir XXI. yüzyıl eseri" olarak tanımlayan ve ironik bir dille eleştiren Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, sahnenin tam orta yerinde yükselen yeni yapı ile koltuklar arasındaki ilişkinin manidar yapısına dikkat çekti. Ahunbay, ortaya çıkan ürünün Siyasi İktidarın insanlara: "Artık tiyatro izlemeyin burada, müzisyenlerin sesini dinlemeyin. Koltuklarınızda oturup inşa ettiğimiz camiye bakın" şeklindeki seslenişin bir simgesi olduğunu vurguladı. 

Rumeli Hisarı "Mescidi" tamamlandı

Rumeli Hisarı sahnesine "Mescidin" hikayesi
7 Ekim 2009 tarihinde İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun mescid mirane, duvar ve sarnıç kalıntılarının mevcut durumları ile muhafaza edilmesine karar vermesiyle başlayan süreç, İBB'nin proje başlatmasıyla devam etti. Koruma Bölge Kurulu tarafından projenin onaylanması ve mülkiyeti İBB'de bulunan mescidin yapımı için çalışmalarına başlanmasının artından ruhsat 28 Mayıs 2013 tarihinde alındı. İBB ile İstanbul Kubbe Derneği arasında imzalanan 6 Eylül 2013 tarihli inşaat sözleşmesinin ardından ise inşaat faaliyetlerine başlandı. 

Proje planlandığı gibi Mayıs 2015'te tamamlandı.