Rus vatandaşlara sınırsız oturma ve yaşam hakkı

Antalya'da gerçekleşen Türkiye-Rusya Medya Forumu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'ye gelen Rus vatandaşların Ruble ile ödeme yapabilmesinin görüşüldüğünü söyledi. Bakan Zeybekçi ayrıca yabancıların Türkiye'de sınırsız oturma ve yaşama hakları ile ilgili çalışmaları bitirdiklerini belirtti

Rus vatandaşlara sınırsız oturma ve yaşam hakkı

Antalya'da gerçekleşen Türkiye-Rusya Medya Forumu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'ye gelen Rus vatandaşların Ruble ile ödeme yapabilmesinin görüşüldüğünü söyledi. Bakan Zeybekçi ayrıca Yabancıların Türkiye'de sınırsız oturma ve yaşama hakları ile ilgili çalışmaları bitirdiklerini belirtti. 

TL ve Ruble kullanılması için görüşülüyor

Zeybekçi, şu an itibarıyla Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette Rus Rublesi ve Türk Lirasının kullanılması ile ilgili teknik görüşmelerin Merkez Bankaları arasında devam ettiğini ifade ederek, ''Hedefimiz, Antalya'ya, Türkiye'ye gelen Rus vatandaşlarının ruble ile ödeme yapması, Rusya'ya giden vatandaşlarımızın da TL ile ödeme yapması." diye konuştu.

Birbirini bu kadar tamamlayan iki ülkenin az bulunduğunu belirten Bakan Zeybekçi, ''Dünyada çok az ülke vardır ki birbirini tamamlayıcı özelliklere sahip. Dünyada çok az ülke vardır ki onda olmayanın tamamı diğerinde vardır. Türkiye ile Rusya böyle bir özelliğe sahiptir"  dedi. 

Önümüzdeki dönemlerde Rusya'ya yatırımlar olacak

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ticarete de değinen Zeybekçi, son dönemde son derece moral bozucu rakamlar olduğunu kaydetti. Gelecek ile ilgili yakın zamanda Türkiye ile Rusya ticaret hacminin 40 milyar dolara çıktığının görüleceğini söyleyen Zeybekçi, Türkiye'nin 10 milyar dolar üzerinde Rusya'da yatırımı olduğunu, önümüzdeki dönem Rusya'nın belirli bölgelerine yönelik müteahhitlik çalışmaları olacağını belirtti. 

Sınırsız oturma ve yaşam hakkı

Yatırım teşvik sisteminin Türkiye olarak hayata geçirilmeye yönelik çalışmaların yapıldığını belirten Bakan Zeybekçi, ''Biz bu kapsamda Rus dostlarımızla beraber Türkiye'de hatta Rusya'daki yatırımlarda dahil olmak üzere birlikte değerlendirmek istiyoruz. Türkiye'de enerji teknolojilerinde, savunma sanayinde, sağlık teknolojilerinde, ilaç sanayisinde, petro kimya entegrasyon yatırımlarında buna benzer stratejik yatırımlarda teşvik sistemini yatırımcı ile beraber belirleyeceğiz. Bununla birlikte yatırım ortamının iyileştirilmesiyle ilgili başbakanın tabiriyle yatırımcının önüne turkuaz halı sermekle ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Yatırımcıların ve Türkiye'de gayrimenkul alanların istemeleri halinde Türk vatandaşlığına geçmeleri ve sınırsız oturma ve yaşama haklarıyla ilgili çalışmalarımızı bitirdik ve bunun sürecini aştık.' dedi. 

Turkuaz kart sistemi

Zeybekçi, "Türkiye'de bir yatırım yapılması veya bir gayrimenkul alınması, menkul ve gayrimenkul alanlarda yatırım yapılmasıyla ilgili, vatandaşlık veya sınırsız oturmayla ilgili bize başvurulmasında bir turkuaz kart, yani Türkiye'de yaşarken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip olduğu tüm hakları onlara sağlayacağımız haklar için. Yani şunu tercih edebilirsiniz, 'Yok ben Türk vatandaşlığına geçmek istemiyorum, turkuaz kart sahibi olmak istiyorum' veya Rusya'nın hukukunda eğer iki ülkenin vatandaşı olma konusunda bir engel yoksa ki bu Türkiye'de yok, bizde Türk vatandaşı başka ülke vatandaşı da olabilir. Rusya'da da böyle bir engelleme yoksa bununla ilgili de yeni düzenlemelerimiz bulunuyor. Türkiye'de konut aldığınızda bir süreliğine sınırsız oturma hakkı, sonra da Türk vatandaşlığına geçip imkanı tanıyoruz." diye konuştu.