Rus yatırımcının ilgisi yeniden yükseliyor

Uçak krizinin ardından konut yatırımlarını düşüren Rus yatırımcılar ikili ilişkilerdeki iyileşmeyle birlikte yeniden Türkiye'den alım yapmaya başladı. Ruslara satış bir yılda yüzde 2.7 oranında artış kaydetti.

Rus yatırımcının ilgisi yeniden yükseliyor

Türkiye gayrimenkul piyasası için büyük bir önem taşıyan Rus yatırımcıların, uçak krizi sonrasındaki geri çekilme eğilimi günden güne sonlanıyor. İkili ilişkilerdeki iyileşmenin ardından yeniden Türkiye'den konut alan yabancı yatırımcılar listesinde tırmanışa geçen Rusların alımları son bir yılda yüzde 2.7 oranında artış kaydetti. 

Yabancı yatırımcı profili zenginleşiyor
Yabancı konut yatırımcısının Türkiye'ye olan ilgisinde ise ilk sırada İstanbul geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Nisan ayı verilerini değerlendiren FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul,  yabancıya konut satışında KDV istisnası ve iadesi uygulamasının gayrimenkul piyasasını canlandırdığına değindi. 2016 yılı genelinde yabancıya 18 bin civarında konut satışı yapıldığını, hayata geçirilen düzenlemelerle de yabancıların satış eğiliminin güçlendiğini vurgulayan Bul  "Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine baktığımız zaman yabancıya satışta Türkiye’den konut alan ülke vatandaşlarının da çeşitlendiğini gözlemliyoruz. Daha önce Avrupa’dan ya da Batı’dan daha çok alım varken şimdi Ortadoğu’dan da alım var." dedi.

Yabancıya satıştaki yukarı yönlü eğilim düşmez
FU Gayrimenkul Genel Müdürü Bul, Nisan verileri itibarıyla Rus vatandaşlarının Türkiye'ye olan ilgisindeki artışın olumlu bir gelişme olduğuna da dikkat çekerek yabancıya konut satışında 2012 yılında getirilen mütekabiliyet düzenlemesinin önemini hatırlattı. Bu tarihten itibaren yabancıya satışın yukarı yönlü ivmelenme yaşadığını söyleyen Bul " Ben bundan sonra da bu ivmenin devam edeceği öngörüsündeyim. Kısa vadede olmasa bile orta-uzun vadede çevre coğrafyada da güvenliğin sağlanmasıyla Türkiye’ye ilginin tekrar artacağını düşünüyorum” dedi.

Yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği kentler
2017 yılı ilk yarısında yabancı yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği kentlerin başında İstanbul geldi. İstanbul'u Antalya ve Bursa kentleri izlerken, yabancı yatırıcı profili açısından da ilk sırada Iraklılar yer aldı. Iraklıları, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve Afgan alıcılar izledi.