Rusya Bitcoin madenciliği için Sibirya'da kent kuruyor

Rusya, tüm dünyada giderek yaygınlaşan sanal para kullanımının yönetimi ve kripto para madenciliği için Sibirya'da yeni bir kent kurmaya hazırlanıyor

Rusya Bitcoin madenciliği için Sibirya'da kent kuruyor

Rusya, tüm dünyada kullanımı giderek yaygınlaşan sanal para kullanımını yönetmek üzere Sibirya'da bir finans kenti kurmaya hazırlanıyor. Rusya medyasında yer alan haberlere göre başta Bitcoin olmak üzere sanal para birimlerinin yönetim merkezlerinden birini oluşturmayı hedefleyen yönetim, enerji maliyetlerinin düşüklüğü sebebiyle bu girişim için Sibirya'yı seçti. Kurulacak kentin kripto para madenciliğine odaklanması bekleniliyor. 

Putin'den yeni argümanlara hazırlanın çağrısı

Rusya'nın Sibirya'da yeni bir kent kurma planı bir süre önce Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Hükümet'e yönelik olarak gerçekleştirilen, başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimlerinin madenciliği ve satışıyla ilgili yasal düzenleme çağrısı kapsamında gerçekleşecek. Henüz Rusya'da kripto para birimlerinin kullanımı kanunen geçerlilik kazanmamış olsa dahi, bu yoldaki çalışmaların 2018 yılı içinde tamamlanması hedefleniyor. 

Rus medyasında geniş yer buldu

Rusya'nın kripto para madenciliği kullanımı alanındaki bu dikkat çekici çıkışı Rus medyasında da geniş yer buldu. Haber Russia Today İnternet Sitesi'nde yayınlanan haberde Rusya'nın bu girişime hevesli olmasının bir diğer nedeninin de bölgede yaşayan halka ve yönetime mali kaynak sağlanması olduğuna dikkat çekildi. Diğer taraftan "Rusya'nın Bitcoin Kentinin" Amerika Birleşik Devletleri'nin Silikon Vadisi'ne rakip olacak şekilde dizaynı da gündemde. 

Siyasetçiler Bitcoin kentini doğruladı

Rusya'nın Sibirya'da kuracağı "Kripto Para Kenti", Rus Parlamentosu'nun alt kanadı olarak görülen Duma'da da tartışıldı. Boris Çernişov ismindeki bir Duma vekili, Rusya'nın girişiminin doğru olduğunu ve yapılacak yatırımın bölgedeki en büyük hidroelektrik tesisine yakın bir noktada inşa edileceğini söyledi. Çernisov, yatırımın Çin sınırına yakın olması halinde önemli fırsatları da beraberinde getireceğini belirterek: "Yatırımın Çin sınırına yakın bir bölgede inşa edilmesi halinde, ülke dışından da ciddi bir yatırım eğilimi doğurur ve böylece büyük bir iş merkezi oluşturulmuş olur..." şeklinde konuştu. 

Sibirya'nın en büyük avantajı: Ucuz enerji maliyeti

Rusya'nın böylesi bir girişim için Sibirya'yı seçmesinin en önemli nedeni ise, bölgede enerji maliyetlerinin çok düşük olması. Kripto para madeciliği işinin sürdürülmesi adına ismi geçen Irkutskşehrinde elektrik bedellerinin başkent Moskova'ya kıyasla beş kat daha ucuz olduğu belirtiliyor. 

Günde 3 milyar dolarlık işlem hacmi

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan kripto para birimi kullanımı, bugün günde 3 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşmış durumda. CNBC Analisti Jens Nordvig tarafından yapılan açıklamada bu hacmin çok yakında 4 milyar dolar/günlük hacme ulaşabileceği bu özelliğiyle de Apple gibi teknoloji devlerini işlem hacmi kategorisinde geride barıkabileceğine dikkat çekildi. Tüm dünyada klasik finans yöneticilerinin güvensiz olarak tanımlamasına karşın kullanım ağı giderek genişleyen kripto para birimleri ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde BDDK ve Merkez Bankası gibi kuruluşlar da inceleme başlatmış ve süreci değerlendirmeye almıştı.