Rusya emlak krizinden çıkıyor mu?

Rusya emlak sektörü, uzun süreli krizden yavaş yavaş çıkma sinyalleri veriyor. Birinci el konut pazarında satış hacminin geçen seneye kıyasla yüzde 39 oranında artış kaydettiği vurgulandı

Rusya emlak krizinden çıkıyor mu?

Rusya emlak sektörü krizden çıkış sinyalleri veriyor. Ülkenin önde gelen emlak şirketlerinden PİK tarafından yayınlanan rakamlara göre birinci el konut pazarındaki satış hacmi, geçen seneye kıyasla yüzde 39'luk artış kaydetti ve 30 milyar ruble düzeyine çıktı.

Emlak şirketlerinden krizden çıkış sinyali
PİK tarafından yayınlanan verilere ek olarak ülkede faaliyetlerini sürdüren emlak şirketleri de krizden çıkış sinyali olarak tanımlanabilecek rakamları açıklamayı sürdürüyor. Buna göre LCR'nin satışları yüzde 76'lık artış ile 37.8, Etalon'un satışları ise yüzde 192 artışla 23.14 milyar ruble düzeyine çıktı.

Konut satışları yeniden toparlanıyor
Rusya'da son iki sene bazında konut sektörü önemli bir satış krizine girmişti. Özellikle geçen sonbahar döneminde satışa çıkarılan konutların yüzde 45'i satılamamıştı.Özellikle 2015 yılında ağırlaşan kriz ile birlikte emlak şirketlerinin satışlarının yüzde 12-36 oranında düşüş kaydettiği açıklanmıştı.

Dev satış hedefi
Konuyla ilgili olarak yapılan son dönem satış rakamlarını değerlendiren uzmanlar ülkenin en büyük 10 emlak yatırımcısının satışlarının yıl sonuna dek yüzde 11-14 oranında artış göstermesini beklediklerini açıkladı.