Rusya krizi; ortak projeler ve inşaat işçilerinin durumu

Rusya ile yaşanan kriz, Türk Akımı Boru Hattı ve Akkuyu Nükleer santrali gibi ortak girişimlerin geleceği hususunda belirsizliklere yol açtı. Rusya'da çalışan 10 bine yakın inşaat işçisinin de sınır dışı edilmesi gündeme geldi

Rusya krizi; ortak projeler ve inşaat işçilerinin durumu

Türkiye ile Rusya arasında, iki Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan diplomatik krizin etkileri henüz tam olarak hissedilmedi. Rusya ile Türkiye arasında yürütülen ortak projelerin geleceğinin ne olacağı hususundaki belirsizlik Rus kanadından yapılan açıklamalarla daha da güçlenmiş durumda. Söz konusu açıklamaların diğer boyutunda ise, "Rusya'da çalışmalarını sürdüren 10 bine yakın inşaat işçisinin sınır dışı edilmesi söylentilerinin yayılmaya başlaması bulunuyor. 

Ortak projeler belirsizliğe gömüldü
Rusya ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz Türkiye ekonomisini, çok daha kapsamlı bir biçimde sarsma eğilimi taşıyor. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Alekseyev Ulyukayev'in Türkiye'ye uygulanması muhtemel ambargoya Türk Akımı Boru Hattı'nın ve Akkuyu Nükleer Santrali'nin dahil edilebileceği yönündeki açıklamaları endişelerin yalnızca bir bölümünü oluşturuyor. Daha önce yaptığı açıklamalarda, Türkiye'ye yönelik ambargoların Türk ürünlerinin Rusya liman ve hava sahalarına girişimini engellemek şeklinde olabileceğini söyleyen Ulyukayev, yeni açıklamalarında ambargo kararlarının Rusya ve Türkiye'nin ortaklaşa yürütmeyi planladığı projelere dek genişletilebileceğinin de sinyallerini vermiş oldu. Ulyukayev, söz konusu ambargoların Dünya Ticaret Örgütü'nün normlarına uygun olarak sürdürüleceğini ifade etse de, Rusya'nın söz konusu projelere yönelik olarak da nabız yokladığı gözüküyor.

 

Rusya krizi; ortak projeler ve inşaat işçilerinin durumu

 

İnşaat işçileri sınır dışı edilecek mi?
Türk Akımı ya da Akkuyu Nükleer Santrali gibi kapsamlı projeler bir tarafa, Rusya'nın almayı düşündüğü ve uygulanabilirliği açısından çok daha endişe verici tedbiri, Rusya'da çalışmalarını sürdüren inşaat işçilerinin sınır dışı edilmesi olabilir. Rus yetkililer tarafından yapılan kimi açıklamalarda, bu ülkede faaliyet gösteren şantiyelerde çalışan Türk işçilerinin ülkelerine geri gönderilmeleri inşaat firmalarında önemli tedirginlik yaratmış durumda. Söylentileri değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün açıklamaların korkutucu olduğunu, olası bir yaptırımın uygulayıcısının da denetlenemeyeceğini söyledi. Yenigün:

"Birileri kafasına göre işlem yapabilir. Bu ülkede 10 bine yakın işçimiz bulunuyor. Türk işçilerinin pasaportlarına da el konulabilir..." ifadelerini kullandı. 

 

Rusya krizi; ortak projeler ve inşaat işçilerinin durumu

 

Rusya'dan vatandaşlarına, "Türkiye güvenli değil geri dönün" çağrısı
Türkiye ile Rusya arasındaki krizin en hızlı sonucu turizm sektöründe hissedilmişti. Bu alanda önemli tur ve rezervasyon iptalleri, Rusya'nın Türkiye'de bulunan tüm vatandaşlarına "güvenlik gerekçesiyle ülkeye dönüş çağrısı" yapmasıyla birlikte farklı bir boyuta sıçradı. Yapılan açıklamada Türkiye'nin terör tehdidi altında olduğu vurgulanırken, kimi uçakların, yalnızca Rus vatandaşlarını ülkeye götürmek üzere Türkiye'ye boş geldikleri görüldü. 

 

Rusya krizi; ortak projeler ve inşaat işçilerinin durumu