Rusya Türkiye'yi turizmle vurdu

Rusya ile yaşanan diplomatik krizin turizm sektörüne olumsuz etkisi 2016 yılının ilk aylarında çok daha net biçimde hissedilmeye başlandı. Otellerde doluluk oranı kimi bölgelerde yüzde 15'e düştü. Türkiye genelinde satılığa çıkarılan otel sayısı 2 bini aştı

Rusya Türkiye'yi turizmle vurdu

Türkiye'nin yakın çevresiyle yürüttüğü sorunlu dış politikanın ekonomi üzerindeki baskısı her geçen gün büyüyor. Başta Suriye ve Irak olmak üzere coğrafyada yaşanan kaotik ilişkilerden kendini kurtaramayan siyasi iktidar, özellikle Rusya savaş uçağının düşürülmesinin ardından, ekonomik gücü en yüksek komşusunu da karşısına almış gözüküyor. Rusya'nın yürüttüğü sistemli ambargo kararlarının etkisi ise her geçen gün ağırlaşıyor.

Rusya Türkiye'yi turizmle ve inşaatla vurdu
Rusya ile gerilen ilişkilerin Türkiye'ye en hızlı etkisi inşaat ve turizm sektörlerinde bekleniyordu. Beklenen oldu; Rusların Türkiye'den satın aldığı konut sayısı son TÜİK verilerine göre, son ayların en düşük düzeyine geriledi. Diğer taraftan Rusya'da faaliyetlerini sürdüren Türk inşaat şirketleri ve Türk işçi çalıştırmayı düzenleyen ani yasal düzenlemeler yürürlüğe girdi. 

Ruslara konut satışı düşüyor. Ayrıntılar için tıklayın...

Rusya Türkiye'yi turizmle vurdu

Turizm sektörü inşaat kadar dirençli değil
Yine de inşaat sektörünü göreli olarak dirençli yapısı Rusya'nın baskısına kısmen direnmeyi başardı ve bu sektördeki etki, geleceğe yönelik olumsuz beklentiler bir tarafa, çok da hissedilmedi. Bununla birlikte turizm sektörü inşaat kadar dirençli çıkmadı. Rus turistlerin "terör" korkusu ve ikili ilişkilerdeki bozulmayı gerekçe göstererek Türkiye'ye sırt dönmeleri sektörde neredeyse şok etkisi yarattı.

Rusya Türkiye'yi turizmle vurdu

Doluluk oranları yüzde 20'nin altında, binlerce otel satılık
Turizm sektöründeki çöküş, meslek birliklerinin araştırmalarına da yansıdı. Türkiye Otelciler Birliği STR Global tarafından hazırlanan 2016 Ocak dönemine ait Ülke Performans Raporu, otel doluluk oranlarının 2015 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6.2'lik bir düşüş yaşadığını ortaya koydu. Bu rakam, tüm Avrupa ülkeleri içindeki en sert düşüş anlamına da geliyor. 

Düşüş İstanbul'u da vurdu
Söz konusu etkinin güneş ve deniz turizmi merkezleri bir tarafa en çok hissedildiği yer tüm dünyanın kültür ve tarih merkezlerinde biri olan İstanbul'du. Yapılan öçümlere göre İstanbul'da toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirlerde geçen yıla kıyasla yüzde 15.6'lık bir düşüş yaşandı. Bu rakam İstanbul'u, Bakü dışarıda bırakılırsa, tüm Avrupa'nın en büyük düşüşünün yaşandığı şehir konumuna getiriyor.  

Turizmdeki olumsuz gidişatın en önemli etkisi satılığa çıkarılan turizm işletmeleri sayısındaki artışla ölçüldü. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği verilerine göre, Rusya krizi ve teror olaylarının ardından, satışa çıkarılan otel sayısı 2.111 adedi buldu.