Rusya yeniden inşaat sektörünün hedefinde

Uçak krizi ile durma noktasına gelen ilişkiler "özür diplomasisi" ile düzelme eğilimine girdi. Rusya yeniden inşaat şirketlerinin merceğine girerken, TMB Başkanı Yenigün: "Yıl sonuna kadar 2 milyar dolarlık iş alırız..." dedi.

Rusya yeniden inşaat sektörünün hedefinde

Uçak krizi ile birlikte Türkiye-Rusya ilişkilerinde yaşanan tıkanıklık son günlerde atılan adımlarla aşılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya'ya yazdığı mektup sonrasında karşılıklı olarak atılan adımlar ve dün yaşanan terör saldırısını müteakip yapılan Putin-Erdoğan görüşmesinden çıkan olumlu sinyaller, ekonomik ilişkilerin de acil biçimde normale döneceği umudunu artırdı. Kremlin'den yapılan açıklamada Putin'in başta turizm olmak üzere, ilişkilerin yeniden kurulması yolunda talimat verdiği öğrenildi.

İnşaat sektöründe Putin heyecanı
Diğer taraftan Rusya-Türkiye arasındaki gerilimin sona ermesi en çok inşaat sektörü temsilcilerini memnun etti. Yeniden Rusya pazarına girme stratejisi oluşturmaya başlayan sektörün kriz nedeniyle önemli iş kaybı yaşadığını söyleyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, iyileşme adımlarını olumlu olarak değerlendirdi. Yenigün, Türk müteahhitlerinin Rusya'dan yıllık 5 milyar dolar düzeyinde iş aldığını ve tüm kayıplara rağmen düzelen ilişkiler sonrasında yıl sonuna dek alınacak iş miktarının 2 milyar doları bulacağını belirtti. 

Rus memurların baskısı bitecek
Yaşanan sıkıntılarn kısa sürede sonlanacağını umut ettiklerini de dile getiren Yenigün:

"Rus memurlar mesailerinin çok önemli bir kısmını Türk işçilere zorluk çıkarmak için harcıyordu. Gümrük memurundan polisine kadar yaşanan zorluklar sona erecek ve kaldığımız yerden, 5 ay sonra devam edeceğiz..." ifadelerini kullandı.