Rusya'dan beklenmedik hamle: Hedef, gayrimenkul alımları

Rus jetini düşürülmesinin ardından başlayan diplomatik gerilimde Rusya, ülke vatandaşlarının Türkiye'den konut satın almasını yasaklamaya yönelik yasal bir düzenleme için çalışmalarına başladı. Rus yetkililer, gayrimenkullere Türkiye tarafından el konulabilme olasılığını tartışıyor

Rusya'dan beklenmedik hamle: Hedef, gayrimenkul alımları

Türkiye'nin iki Rus uçağını düşürmesiyle birlikte başlayan diplomatik gerilimde Rusya beklenmedik hamleler yapmaya devam ediyor. Doğalgaz başta olmak üzere meyve-sebze ithalatı ve büyük projelerin askıya alınması gibi hususlarını kapsayan ambargo açıklamalarının ardından "gayrimenkul sektörünü" doğrudan ilgilendiren haberler de Türkiye gündemine oturmaya başladı.

Rusya vatandaşlarına Türkiye'yi yasaklayacak mı?
Rusların, ülke vatandaşlarının Türkiye'den gayrimenkul alımı yapmasını engellemeye yönelik bir yasal düzenleme girişimine hazırlandığı yönündeki haberler ise, gayrimenkul sektörünü doğrudan ilgilendiren bir yön taşıyor. İddiayı dile getiren kişi St. Petersburg Parlamento üyelerinden Vladimir Petrov... Rusya'da yayın yapan Russia Today kanalına bir açıklamada bulunan Petrov, Rusya'nın ülke vatandaşlarının Türkiye'den emlak yatırımını yasaklayan yasa tasarısı çalışmalarının tamamlandığını ve bu yasaya aykırı hareket edenler için de para cezası öngörüldüğünü belirtti. Bu cezanın boyutları ise 2.170 - 4 .2340 dolar düzeyine çıkabilecek.

 

Rusya'dan beklenmedik hamle: Hedef, gayrimenkul alımları

 

"Türkiye Ruslar'ın gayrimenkullerine el koyacak"
Petrov'un açıklamalarında en çok dikkat çeken nokta da Türkiye'nin Ruslar'ın sahip olduğu mal varlığına el koyabileceği yönündeki bildirimler oldu. Rusya tarafından gerçekleştirilen yasal düzenlemedeki ana kaygının Rus vatandaşlarının güvenliği olduğunu belirten Petrov, Türkiye'nin Rusya vatandaşlarının gayrimenkullerine el koyma olasılığının da ihtimal dahilinde olduğunu belirtti. 

Rusya'nın önde gelen gazetelerinden İzvestia'da yer alan bir diğer haberde de, Rus vatandaşların Türkiye'den konut alımına ilgisinin iki jetin düşürülmesinin ardından net bir biçimde azaldığı görüşlerine yer verildi. Rusların Türkiye'den konut alımına aracılık eden şirket yöneticisi tarafından yapılan açıklamada:

"Söz konusu durum halen devam ediyor; Ruslar artık Türkiye'den konut almak hususunda isteksiz..:" ifadelerini kullandı.