Rusya'nın Türkiye kozu: İnşaat

Rusya ve Türkiye arasındaki uçak krizi karşılıklı siyasi manevralarla derinleşirken, Rus bürokratların inşaat sektörünü yakından ilgilendiren yeni kararları Türkiye'yi zor durumda bırakacak gibi gözüküyor

Rusya'nın Türkiye kozu: İnşaat

Rus uçağının düşürülmesinin ardından her geçen gün derinleşen ve inşaat şirketlerini tedirgin eden krizde Rusya, Türkiye'yi inşaat sektörünü yakından ilgilendiren hamlelerle vurmaya hazırlanıyor. Ülkede faaliyet gösteren şantiyeler bünyesinde çalışan Türk inşaat işçilerinin sınır dışı edilmesi gibi ilk bakışta uygulanabilmesi çok zor gözüken kararlar üzerinde yoğunlaşan ve diğer stratejik hamlelere yoğunlaşan Rusya yönetimi, 1 Ocak 2016'dan itibaren Türk işçilerin inşaat işlerinde çalışmalarını engelleme kararı aldı.

 

Rusya'nın Türkiye kozu: İnşaat

 

1 Ocak'tan itibaren Rusya inşaatlarında Türkler çalışamayacak
Rusya Duma Çalışma ve Sosyal Politikalar Komite Birinci Başkan Yardımcısı Mihail Tarasenko tarafından açıklanan kararın ilk ayağı 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk işçilerin Rusya'daki inşaatlarda çalışamayacağı karara bağlanmış oldu. Açıklamanın ikinci ayağında ise Rusya'nın böylesi bir karardan zararlı çıkmayacağı idi. Bu soru yine Mihail Tarasenko tarafından yanıtlandı: "Bu durum çok hoşumuza gitmiyor; ancak her şeyin bir bedeli var. Rusya inşaat pazarı bu gelişmeden olumsuz yönde etkilenmeyecektir..."

 

Rusya'nın Türkiye kozu: İnşaat

 

Bakan Men: "Projelerde gecikme olmayacak"
Rusya tarafından alınan kararla ilgili resmi ağızlardan gelen açıklamalar sürecin ayrıntılı bir biçimde düşünüldüğü izlenimini veriyor. Nitekim Rusya İnşaat ve Konut Hizmetleri Bakanı Mihail Men de, Türk işçilerin Rusya'dan ayrılışının inşaatların bitiş sürelerinde ve yapı fiyatlarında olumsuz bir etki yaratmayacağını söyledi. Açıklamasında Rus inşaatçıların da her türlü inşaat işini yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Men, Türk işçilerin yerini kolaylıkla Rus işçilerin alabileceğini de sözlerine ekledi.

İşler yavaşlatıldı; tedirginlik büyüyor
Rusya ile yaşanan ve inşaat sektörünü çok yakından ilgilendiren olumsuz hamleleri değerlendiren Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Rusya ile Türkiye arasında yaşanana krizin ardından müteahhitlik firmalarına yönelik uygulamaların tedirginlik yaratacak boyutlarda olduğunu söyledi. Yenigün, turistik vize ile ülkede bulunan işçiler hakkında işlem yapıldığını vurgulayarak:

"Kulağımıza, firmaların mali denetimler amacıyla ziyaret edildiği, imza aşamasındaki projelerin askıya alındığı ve gümrüklerdeki malların denetimlerinin sıklaştırıldığı bilgisi geliyor... Tedirginiz..." dedi.