Sabiha Gökçen'de hareketli günler

Sabiha Gökçen'in yüzde 60'lık hissesine sahip olan Malezya Havayolları, Limak'ın elinde bulunan yüzde 40'lık hisseyi almayı planlıyor

Sabiha Gökçen'de hareketli günler

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yüzde 60'lık hissesine sahip olan Malezya Havayolları Holding, geri kalan yüzde 40'lık hisseyi almayı düşündüğünü açıkladı. Limak Holding'in elindeki yüzde 40'lık hisseyi satın almak için hisse opsiyonunu kullanmayı planladığını belirten Malezya Havayolları, aynı hisseye talip olan TAV Havalimanları Holding'in bir adım önünde gözüküyor. TAV'ın geçtiğimiz ay Limak Hisseleri için yaptığı 364 milyon dolarlık teklifi tekrarlaması halinde hisseler Malezya Havayolları Holding'e satılacak.

Limak satma kararı aldı
Bloomberg'te yayınlanan habere göre TAV'ın, Limak için yaptığı teklife karşılık verebilmesi için yarına kadar süresi bulunan Malezya Havayolları Holding, öncelikli satın alma hakkını kullanmayı planlıyor. TAV'ın Limak ile yaptığını açıkladığı yüzde 40'lık hisse satın alımı anlaşmasının geçersiz sayılabilmesi için Malezya Havayollarının TAV'a eşdeğer bir teklif yapması gerekiyor.

Sabiha Gökçen hisseleri el değişterecek

Yapılan açıklamalara rağmen
TAV Havalimanı Holding, geçtiğimiz ay içerisinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yüzde 40 hissesini satın alacağını açıklamış; TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şeker, Sabiha Gökçen ortaklığının TAV için önemli bir tratejik adım anlamına geldiğini söylemişti.

Eşit pay açıklaması yapılmıştı
Daha önce Sabiha Gökçen Hisselerinin yüzde 40'ının satın alınmasıyla ilgili olarak firanın Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yüzde 40 hisse için Limak Grubu ile anlaşıldığı duyurulmuş ve açıklamada: 'Sözleşmeye göre gerekli onayların alınması ve işlemin tamamlanmasının ardından TAV ve Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'de ortak olarak havalimanının yönetiminde eşit paya sahip olacak.' ifadeleri kullanılmıştı.