Sabiha Gökçen için kredi hazır

Geçen hafta Limak'a ait yüzde 40'lık Sabiha Gökçen hisselerini satın alan Malaysia Airport, 285 milyon Euroluk bedelin ödemesi için banka kredi imkanlarının hazır olduğunu açıkladı

Sabiha Gökçen için kredi hazır

Geçen hafta Limak'a ait yüzde 40'lık Sabiha Gökçen hisselerini satın alan Malaysia Airport, 285 milyon Euroluk bedelin ödemesi için banka kredi imkanlarının hazır olduğunu açıkladı. Malaysia Airports Holding Berhad şirketi Planlamadan Sorumlu Kıdemli Genel Müdürü Khair Mirza, satın alma işleminin en geç Ocak ayına kadar olmak üzere önümüzdeki aylar içinde kapatılacağını ve bunun için banka kredisi kullanacaklarını belirtti. Mirza: ' Ancak uzun dönemde bu satın alımı nasıl finanse edeceğimizi henüz duyurmadık. Bu konuda bir hissedarlar toplantısı yapacağız ve finansmanın nasıl olacağı, ne kadarının özkaynak ne kadarının kredi ile yapılacağı orada oylanacak.' şeklinde konuştu.

Malaysia Airport

Kısa vadede çoğunluk hissedar kalmak istiyoruz
Yaptığı açıklamada İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yüzde 40'lık hissesini Limak Yatırım'dan öncelikli satın alma hakkını kullanarak aldıklarını açıklayan Mirza, havalimanının tamamını almanın ilk aşamada daha uygun olduğuna karar verdiklerini belirtti. Mirza: 'Yeni ortaklıklara kapalı değiliz. Ama kısa dönemde çoğunluk hissedar olarak kalmak istiyoruz.' dedi.

Sabiha Gökçen Türkiye'den daha hızlı büyüyecek
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki büyümenin Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasıla oranından daha hızlı biçimde büyüyeceğine inandıklarını belirten Mirza, yılda yüzde 7'lik bir yolcu artışı beklediklerini söyledi. Mirza: 'Yatırım giderleri nedeniyle zarar açıklayan Havalimanı 2016 itibariyle kara geçecektir. ISG'nin toplam gelirlerimizin içinde de yüzde 30 civarında bir paya sahip olacağını tahmin ediyoruz.' şeklinde konuştu.

Mirza, hisse devrinin de en geç 2015'in ilk çeyreğinde tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi.