Sabiha Gökçen metro ihalesi 25 Eylül'de

Metro hattını Sabiha Gökçen Havalimanı'na bağlayacak projenin ihale duyurusu Resmi Gazete'de yayımlandı. Proje 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu 19. maddesi uyarınca ihale edilecek

Sabiha Gökçen metro ihalesi 25 Eylül'de

Resmi Gazete'de yayımlanan ve metro hattını Sabiha Gökçen Havalimanı'na bağlayacak proje ihale ilanıyla birlikte Kurtköy metrosu için geri sayım başlamış oldu. İhale duyurusuna göre Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı İnşaat ve Elektromekanik Sistem Temin Montaj ve İşletmeye Alman İşleri 4734 sayısı Kamu İhale Kanunu'nun 19. maddesi uyarınca ihale edilecek.

Hangi firmalar katılabilir?
İlanda, ihaleye katılacak firmaların mali kriterlerine de yer verildi. Şartnameye göre, firmalardan dönen varlıkların kısa vadeli borçlara oranının en az yüzde 0.75 olması, özkaynaklarının ise 0.15, kısa vadeli banka borçlarının özkaynaklara oranının da 0.50'den az olmaması bekleniyor. Buna ek olarak son 5 yıl içinde teklif tutarının yüzde 80'i oranından az olmamak üzere benzer işleri tamamlamış olan, yine cirosunun teklif ettiği bedelinin yüzde 25'inden az olmayan firmalar ihaleye katılabilecek.

Proje ne zaman bitecek?
Toplam uzunluğu 7.4 kilometre olan hattın yapım işini ihale usulüyle kazanan şirket, yer tesliminin ardından 3 sene içerisinde projeyi tamamlayacak. İhalenin 25 Eylül 2014'de yapılması bekleniyor.