Sahil kesiminde prim gücü düştü gözler İstanbul'un Kuzeyinde

AL-DAAR Gayrimenkul Yöneticisi Halit Sönmez, İstanbul'da prim potansiyeli sunan bölgelerin kentin Kuzeyine doğru genişlediğini belirterek: "Gelişim İstanbul'un Kuzeyine doğru sürüyor..." dedi.

Sahil kesiminde prim gücü düştü gözler İstanbul'un Kuzeyinde

Son yıllarda hızlı bir inşaat ve dönüşüm sürecine tanık olan İstanbul'da Büyükçekmece'den Tuzla'ya dek uzanan sahil aksındaki prim gücü yitirilmeye başlandı.Bu daralmaya karşın, kentin mega projelerle çekim merkezi haline gelen Kuzey kesiminin yüksek prim potansiyeli sunduğunu hatırlatan uzmanlar, bu lokasyonun yeni yatırımlar için çekim merkezi haline gelme potansiyelinin yüksek olduğunu vurguluyor. 

İstanbul'un yeni prim merkezi: Kenti Kuzeyi
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan AL-DAAR Gayrimenkul Yönetim Hizmetleri Yönetici Ortağı Halit Sönmez, İstanbul'un bugüne dek inşaatlaşma konusunda çok önemli bir evrim geçirdiğini, batı-doğu kıyı şeridi hattında dikkate değer bir yoğunlaşma yaşadığını söyedi. Sönmez, bu yoğunlaşmanın Avrupa'da Beylikdüzü, Anadolu'da ise Tuzla'nın sınırlarını aştığını belirterek:

Sahil kesiminde prim gücü düştü gözler İstanbul'un Kuzeyinde

"Bu sebepten prim yapacak ve gelişecek bölgeler İstanbul’un kuzeyine doğru genişlemektedir. İstanbul’da yeni inşaat projeleri  de merkezde yer alan ilçelerin tersine yani şehrin dışına doğru olan bölgelerde yükseliyor olması da bu düşüncemizi destekliyor" ifadelerini kullandı. 

Gelişimin yeni merkezleri: Tuzla Pendik ve Sancaktepe
Anadolu Yakası'nda özellikle Tuzla, Pendik ve Sancaktepe bölgelerinde gelişimden söz edilebielceğine de dikkat çeken Sönmez, son 3.5 yıl içinde yabancı yatırımcılara 1000'in üzerinde konut sattıklarını hatırlattı. Sönmez yabancıların konut piyasasına olan ilgisinin yabancı firmaların da ilgisini çektiğini belirterek:

"Bu sebeple bizlere ciddi büyüklükte projeler yapmak üzere resmi talepler geliyor, özellikle önceki süreçte yüksek adette gayrimenkul satın alımı yapan sermaye yapısı güçlü olan yatırımcılardan bahsediyorum ve gelen talepler daha çok yatay projeler geliştirmek üzere." dedi.