Saint-Gobain'den Türkiye'ye dev yatırım

Saint-Gobain, Türkiye’nin ilk taşlama ve kesme taşları fabrikasını Eskişehir’de hizmete açtı

Saint-Gobain'den Türkiye'ye dev yatırım

İzocam, Weber, Rigips gibi inşaat sektörünün öncü şirketleri ile Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Saint-Gobain, Türkiye’nin ilk taşlama ve kesme taşları fabrikasını Eskişehir’de hizmete açtı. Türkiye’de önemli ölçüde bir büyüme stratejisi benimseyen Saint-Gobaint yeni yatırımları ve satın alımlarla, dinamizmine güvendiği Türkiye’de büyümeyi hedefliyor.

Orta Doğu ve Orta Asya'ya ürün sağlayacak
Saint-Gobain tarafından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde hizmete açılan Taşlama ve Kesme Taşı fabrikası; hırdavat, bakım, onarım ve operasyonlar, petrol ve doğalgaz sanayi, inşaat malzemeleri pazarı için taşlama ve kesme taşları üretecek. Fabrika, Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu ve Orta Asya pazarına da ürün sağlayacak.

Saint-Gobain Eskişehir açılışı

Ekim 2014'te üretime başlayacak
Ekim 2014’de üretime başlaması beklenen fabrika, en modern makineler, özellikle de tam otomatik pres makinelerine sahip… Fabrika binasının tasarımında enerji verimliliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçlayan çevresel faktörler göz önünde bulunduruldu. Bina en yüksek deprem güvenliği standartlarına uygun şekilde inşa edildi.

Gianni Scotti'nin açıklaması
Saint-Gobain Delegasyon ve Saint-Gobain Aşındırıcılar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Gianni Scotti; ciddi bir büyüme potansiyeli gösteren Türkiye’deki bu yatırımın, Saint-Gobain'in gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisine yönelik önemli bir adım olduğunun altını çizdi. “Saint-Gobain’in bu yatırımı Türkiye’ye yapmış olması, Türkiye’nin güçlü ekonomisine olan güvenin bir göstergesi, aynı zamanda Türkiye’de hedeflediğimiz büyüme stratejisinin de güçlü bir kanıtıdır. Saint-Gobain’in, kurulmuş olan bu yerel üretim merkezinden müşterilerine en etkin hizmeti vereceğine gönülden inanıyorum. Saint-Gobain gerek yeni yatırımlar gerekse satın almalarla, dinamizmine güvendiği Türkiye’de büyümeye devam edecektir.'

Saint-Gobain Delegasyon ve Saint-Gobain Aşındırıcılar Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Gianni Scotti; “Saint-Gobain Care:4 kriterlerinin de dikkate alındığı bu projede, kesintisiz ve kalın yalıtım uygulaması ile enerji verimi yüksek bir fabrika binası inşaa edilmiştir. Böylece mevcut yönetmeliklerde istenen değerlerden daha fazla enerji verimli yapı elemanları sağlanmıştır. Bu değerlerde yapılan sanayi tesisi yatırımları ile sıfır karbon ayak izine yakın enerji kullanılmaktadır. Yanmaz yalıtım mazlemeleri ile alınan enerji verimliliği önlemleri ise binanın yangın güvenliğine önemli katkıda bulunmaktadır. Türkiye’de bir ilk olan Multi Konfor Bina kriterlerine uygun yalıtılmış, geleceğin fabrikası olarak tasarlanan bu fabrikada kullanılan tüm yapı malzemeleri, yine grubumuzun kuruluşları olan İzocam, Saint-Gobain Cam, Rigips ve Weber’in yenilikçi üst düzey ürünlerinden sağlanmıştır” dedi.

Aşındırıcı pazarının önemli bir büyüme potansiyeli gösterdiği Türkiye’deki bu yatırım, Saint-Gobain'in yüksek büyüme oranına sahip gelişmekte olan ülkelerdeki büyüme stratejisine yönelik önemli bir adım olacağı gibi kurulacak yerel üretim merkezinden de müşterilerine en etkin hizmeti verebilmesini sağlayacak.