Sakarya'da hangi evlere tahliye emri geldi?

Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, dere yatağı üzerinde yapılan 100'ün üzerindeki evin acilen boşaltılması istemiyle Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne resmi bir yazı gönderdi

Sakarya'da hangi evlere tahliye emri geldi?

Sakarya ilçelerinde 1 kişinin ölümü ve yüzlerce evin sular altında kalmasıyla sonuçlanan sel baskınlarının ardından harekete Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD), 16 ilçede başlattığı incelemeyi tamamladı. AFAD, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği resmi yazı ile, dere yatakları üzerine kurulmuş 100'ün üzerindeki evin boşaltılmasını istedi.

AFAD'ın Sakarya'daki incelemeleri tamamlandı
Yaz aylarında meydana gelen ve 1 kişinin ölümü ile onlarca evin sular altında kalmasıyla sonuçlanan kazanın ardından AFAD ekiplerinin başlattığı çalışma sonuçlandı. Hendek, Geyve, Karapürçek gibi ilçelerde nehir yataklarına inşa edilmiş evleri tespit eden AFAD Sakarya Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi'ne 'Dere yatakları üzerinde veya yanında yapılan evleri boşaltın.' uyarısını içeren resmi bir yazı gönderdi. 

Sakarya Sel Felaketi

100'ün üzerinde ev risk taşıyor
AFAD'ın araştırmaları sonucunda dere yatağı üzerinde 100'ün üzerinde risk teşkil eden ev saptandı. DSİ ile birlikte yürüttüğü çalışma kapsamında ilk etapta nehir yataklarında inşa edilen ruhsatsız evlere yoğunlaşan AFA Sakarya İl Müdürlüğü, bu statüdeki evlerle ilgili kısa vadede tebligat hazırlamaya girişti. Ruhsatı olan evler için de formül aranmaya başlanırken, DSİ Bölge Müdürlüğü çalışmaları kapsamında Sakarya bölgesini kapsayan bir risk haritası oluşturuldu.