Salıpazarı Kruvaziyer Limanı’nın Özelleştirilmesi

T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü ve danışmanlığını Burgan Yatırım Menkul Değerler liderliğindeki özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık süreci sona erdi

Salıpazarı Kruvaziyer Limanı’nın Özelleştirilmesi

21 Mayıs 2013 / emlakwebtv
T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (“İdare”) yürüttüğü ve danışmanlığını Burgan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (“Burgan Yatırım”; önceki ismiyle EFG İstanbul) liderliğindeki Burgan Yatırım-İşmen Hukuk Bürosu-MAG Mühendislik Hizm. ve Tic. Ltd. Şti.’nden oluşan danışman konsorsiyumun yaptığı Salıpazarı Liman Sahası (“Salıpazarı Limanı”) özelleştirme ihalesinde nihai pazarlık süreci sona ermiştir.

Özelleştirme ihalesinin tamamlanması için süreç devam etmektedir
4046 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.’ye ait Salıpazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle, “İşletme Hakkının Devri” yöntemiyle özelleştirilmesine yönelik açık artırma 16 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilmiş, peşin esasına göre alınan en yüksek teklif ise Doğuş Holding A.Ş.’nin (“Doğuş Holding”) verdiği 702 milyon ABD doları tutarındaki teklif olmuştur. Özelleştirme ihalesinin tamamlanması için süreç devam etmektedir.

Kruvaziyer turizmi ile ayrıca bir çok tarihi merkezine yakınlığıyla da önemli
1892 yılında inşaatı başlamış olan Salıpazarı Limanı, 1895 yılından itibaren gemilerin yanaşmaya başladığı İstanbul’un tek kruvaziyer limanıdır. Yılda 650.000’e yakın turist, Avrupa’nın en uğrak ilk 10 limanından biri olan Salıpazarı Limanı’ndan İstanbul’a giriş yapmaktadır. Liman, sahip olduğu eşsiz Topkapı Sarayı ve İstanbul Boğazı manzarası ile hiç şüphesiz dünyaca ünlü İstanbul markasının bütünleyici bir parçası olmaya adaydır. Kruvaziyer turizmi ile ülkemizi ziyaret eden turistlerin en uğrak noktası olan Tarihi Yarımada, Beyoğlu ve İstanbul’un en önemli turistik merkezlerine yakınlığı ile Salıpazarı Limanı’nın ülke turizmine sağladığı yadsınamaz katkısı Liman ve geri sahasında geliştirilebilecek projelerle daha da artma potansiyeline sahiptir.