Samsun hızlı tren projesi 2020’de açılacak!

Samsun hızlı tren projesinin 2020 yılında açılacağı söylendi.

Samsun hızlı tren projesi 2020’de açılacak!

Samsun hızlı tren projesinin ne zaman açılacağı merak konusu. Konu ile ilgili sın açıklama AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Adayı Çiğdem Karaarslan’dan geldi. Açıklamaya göre, hızlı trenin ihalesi 2015 yılında yapılacak ve hat 2020’de hizmete açılacak.

Karaarslan şöyle konuştu, “Hızlı tren projesi Ankara- Samsun arasını 600 kilometre kısaltacak. Delice-Havza arası yaklaşık 150-200 kilometre arasında. Eğer proje Delice’den başlar ise bu demek oluyor ki, Ankara-Samsun arası yaklaşık 2 saate inecek. Burada en önemli olan şey Karadeniz ile Akdeniz’in birbirine bağlanacak olmasıdır. Müthiş bir demiryolu ağı kurulacak. Tabii ki, bu projeyi çok yakından takip edeceğiz. Çünkü, bizim için hayati bir önem taşımaktadır. Samsun bu proje sayesinde çok önemli atılımlar yapacaktır. Özellikle Samsun ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. Sadece Samsun değil, Türkiyemiz için de önemli projedir.”

Samsun hızlı tren projesi 2020’de açılacak!

 

Samsun hızlı tren güzergahı

Hattın geçeceği güzergah ise şöyle; Kırıkkale ili Delice ilçesi Baraklı köyü, Amasya ili Merzifon ilçesi Balgöze, Çaybaşı, Kamışlı, Saraycık, Sarıbuğday, Yeşil ören, Orta ova köyleri, Kayadüzü beldesi, Amasya ili Suluova ilçesi Armutlu, Cürlü, Çayüstü, Kurnaz, Salucu, Uzunoba, Harmanağılı köyleri, Amasya Merkez köyleri Boğazköy, Fındıklı, İpekköyü, Kapıkaya, Kayabaşı, Ovasaray, Aksalur, Damudere, Karaçavuş, Kızoğlu, Yeşildere köyleri, Yozgat ili Yerköy ilçesi Karacaahmetli, Hacıosmanlı köyleri, Yozgat Merkez Örencik, Söğütlüyayla, Aydoğan, Karalar köyleri, Çorum ili Sungurlu ilçesi Gafurlu, Beşdam, Karakaya, Kırankışla köyleri, Çorum Merkez, Narlık Salman, Kalehisar, Kiranlık, Sapa, Hamdi, Sazdeğirmeni, Sarımbey, Çayhatap, Yenice, Bozboğa, Ömerbey, Bayat, Ahmediye, Kuşsaray köyleri, Çorum Mecitözü ilçesi Çiftli, Gökçebel, Pınarbaşı köyleri, Çorum Boğazkale İlçesi Örenkaya, Evci Beldesi, Tokat Turhal ilçesi Samurçay, Sütlüce köyleri ve Tokat Merkez, Samsun Havza ilçesi Merkez Çeltek, Paşapınarı, Mısmılağaç, Tuzla, Karageçmiş, köyleri, Bekdeğin Beldesi, Samsun Kavak İlçesi, Çukurbük, Kayabaşı, Doruk, Karadağ, Üçhanlar, Kuzulan, Muratbeyli, Dura , Yukarıçirişli, Aşağıçirişli, Tatarmuslu, Tabaklı, Kurşunlu, Germiyan, Güneyce köyleri ve Samsun”un Canik İlçesi Kaleboğazı, Demirci köyü ve Merkez Derebahçe Mahallesi.