Sanal para Bitcoin tartışması büyüyor

Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir gayrimenkul firmasının Dubai'de hayata geçireceği lüks konut projesinin bir bölümünün satışında da kullanılacağını açıkladığı sanal para Bitcoin ile ilgili tartışmalar büyüyor. JP Morgan Chasce CEO'su Bitcoin'in "dolandırıcılık" olduğunu söyledi.

Sanal para Bitcoin tartışması büyüyor

Dünya finans çevrelerini son yıllarda en çok meşgul eden "yeni finans argümanı" sanal para ile ilgili tartışmalar büyüyor. Bitcoin'in dünya çapında yaygınlaşan kullanım alanına karşın reel finans çevrelerinin tepkisi ise gün geçtikçe daha da sertleşiyor. Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir inşaat firmasının Dubai'de hayata geçireceği bir inşaat projesinin önemli bir bölümünün satışında da kullanılacağını açıkladığı Bitcoin ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan JP Morgan Chase CEO'su Jamie Dimon, "Bu bir dolandırıcılık ve çok yakında patlayacak..." dedi. 

Bitcoin'i satın alanlar akıllı insanlar değil

Kritpo Para birimi ile ilgili olarak New York'ta düzenlenen bir konferans sırasındaki sunumunda değerlendirmelerde bulunan Jamie Dimon, Bitcoin'in "çalışamaz" olduğunu söyledi. Dimon, insanların bir parayı yoktan var edebildikleri yerde iş yapılamayacağını da belirterek: "Bitcoin'in satın alan insanların gerçeklten akıllı oldukları düşünülemez..." şeklinde konuştu.

Bitcoin ile işlem yapan çalışanımı kovarım

JP Morgan Chase CEO'su Jamie Dimon açıklamalarının bundan sonraki kısımlarında daha ileri giderek: "JP Morgan'ın herhangi bir görevlisi, bitcoin ya da herhangi bir kripto bara birimi ile işlem yaparsa, bir dakika içinde kovarım..:" ifadelerini kullandı. 

Bitcoin dolar karşısında değer yitirdi

Reel finans çevrelerinin eleştirilerine karşın Bitcoin, uluslararası finans piyasalarında değer bulmayı ve reel para birimleri karşısında işlem görmeyi sürdürüyor. Coindesk.com verilerine göre halen 1 Bitcoin, 3981,15 dolardan karşılık buluyor. 

Knox Group Dubai projesini sanal para ile satışa çıkardı

Sanal para birimi Bitcoin'in kullanım alanları ise giderek yaygınlaşıyor. İngiltere'nin dünyaca ünlü gayrimenkul geliştiricisi Knox Group da geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklama ile Dubai'de inşa edeceği Aston Plaza Projesi'nin bir bölümünün satışını Bitcoin ile yapacağını duyurmuştu. 325 milyon dolarlık yatırım değeri ile hayata geçirilen ve 22 hektarlık alanda inşa edilen iki kuleden meydana gelen projede toplam 1133 adet daire bulunuyor. Knox Group Başkanı Doug Barrowman, bitcoin ile satışa sunulacak daire sayısının 653 adet olduğunu belirterek: "İlk yatırımcılara da ilave haklar tanıyacağız, İç mimarlık ve mobilya hizmetlerini de Bitcoin ile gerçekleştireceğiz..." dedi. 

Bir daire 33 bitcoin

2019 yılı içinde tamamlanması hedeflenen Aston Plaza Projesi'nde 1+1 tipi daireler 33 bitcoin, 2+1 daireler ise 80 bitcoin karşılığında sahiplerini bulacak. 33 bitcoin'in yaklaşık değeri 150 bin ABD doları olurken, 80 bitcoin ise 380 bin dolara dent düşüyor. Bitcoin 2017 yılındaki yüzde 400 oranındaki değer artışıyla dikkat çekmişti.