Sanayi sitelerinin dönüşümü başlıyor

Sanayi sitelerinin kent dışına taşınması tasarısı uygulamaya geçiyor. Bakan Faruk özlü, ilk etapta 9 ildeki 10 sanayi sitesinin taşınma işlemlerinin başlayacağını ve 2019 yılında yeni merkezlerin faaliyete geçmesinin planlandığını söyledi

Sanayi sitelerinin dönüşümü başlıyor

Sanayi sitelerinin kent dışına taşınması yolunda ilk somut adım atılıyor. Gerçekleştirilen hukuki düzenlemeler ve Hükümet ile sanayiciler arasında yürütülen görüşmeler sonrasında sanayi sitelerinin taşınma işlemlerinin yakında başlayacağı açıklandı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, taşınma işlemlerinin ilk olarak pilot sanayi ve küçük sanayi sitelerinden başlayacağını duyurdu. Söz konusu 10 sanayi ve küçük sanayi sitesi 10 farklı kentte konumlanıyor. 

Bakan Özlü "Sanayiciler istedi"
Taşınma işlemlerinde mülk sahiplerinin gönüllülüğü ilkesinin esas alındığını ve yeni inşa edilecek sitelerde boş alan, metrekareler ve yönetim gibi hususların da tarafların katılımıyla gerçekleştirilen toplantılar aracılığıyla belirlendiğini açıklayan Bakan Özlü "Bu konuların ayrıntıları çalıştay sonrasında netleşecek. Her halükarda taşınılan yeni sitedeki iş yeri metrekare büyüklüğü, terk edilen iş yerinden daha büyük olacak. Bu büyüklük de mülk sahiplerinin tercihi ile ortaya çıkacak..." dedi. 

İlk etabın maliyeti 2.2 milyar TL'yi bulacak
Bakan Özlü, ilk etapta taşınması gündeme gelen 9 kentteki sanayi ve küçük sanayi siteleri için, site yöneticileri, valiler ve belediye başkanlarıyla görüş alışverişinde bulunulduğunu ve toplam maliyetin ise 2.2 milyar TL seviyesinde tahmin edildiğini de belirterek "Öncelikli 10 sanayi sitesinin 2019 yılı sonuna kadar, kent dışına taşınacak şekilde hazırlıklarımızı yapıyoruz..." dedi. 

Halen sanayi sitelerinde 212 bin iş yeri bulunuyor
Türkiye genelinde 85 aktif sanayi sitesinde 212 bin 141 adede yakın iş yerinin bulunduğunu ve tüm bunların toplam istihdama katsının ise 1 milyon 63 bin kişi olduğunu da hatırlatan Özlü, şehir merkezlerinde kalan 135 sanayi sitesinde ise 63 bin 467 işyerinin bulunduğu bilgisini verdi. Özlü  "Küçük sanayi siteleri ve sanayi siteleri, imalat sanayiinin yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor. Kaba bir tahminle bunların taşınma maliyeti de 20 milyar TL'ye ulaşacak." ifadelerini kullandı

Sanayi sitelerinden boşalan araziler ne olacak?

Bakan Özlü, sanayi sitelerinin terk ettiği değerli arazilere ne yapılacağı hususunda henüz bir kararın alınmadığını, her kentin kendine özgü dokusu ve nüfus ihtiyaçlarına göre belirlemeler yapılacağını da sözlerine ekledi.