Sansaryan Han'a soru önergesi

CHP Genel Başkan Yrd. Sezgin Tanrıkulu, tarihi Sansaryan Han'ı ile ilgili olarak meclise sunduğu soru önergesinde, binanın otel yapılıp yapılmayacağını sordu

Sansaryan Han'a soru önergesi

4 Temmuz 2014/Emlakwebtv
Sirkeci'deki tarihi Sansaryan Hanı davasının sonuçlanmasının ardından gözler Meclis'e çevrildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e: 'Sansarya Han'ın otel yapılacağı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?' sorusunu yöneltti.

AİHM'ne başvuracağız
Türkiye Ermenileri Patrikhanesi'nin, tüm belge ve bilirkişi raporlarının lehine olmasına rağmen, Maliye Hazinesi'ne açtığı davayı kaybetmesinin ardından gözler meclise çevrildi.  2011 yılından beri sürmekte olan davada, İstanbul 13'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, Sansaryan Han'ın Patrikhane'ye iadesine ilişkin talebi reddetmiş ve binanın 18 Temmuz'da ihaleyle kiraya verilmesinin önünü açmıştı. Hürriyet Gazetesi'nden Ayşegül Usta'nın haberine göre, tüm belgelerin kendilerini desteklemesine rağmen davayı kaybetmenin şaşkınlığını yaşayan Türkiye Ermeni Patrikhanesi Vekili Ali Elbeyoğlu, gerekçeli kararın yazılmasından sonra temyiz haklarını kullanacaklarını söyledi. Elbeyoğlu: 'İade davasını AİHM dahil olmak üzere sonuna kadar takip edeceğiz.' dedi.

Tarihi bina otel mi olacak
Konuyu meclise taşıyan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, hazırladığı soru önergesinde:'Sansaryan Han'ın otel yapılacağı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?' diye kordu. Kültür ve Turizm bakanı'nın yanıtlaması istemiyle meclis başkanlığına sunulan önergede, Türkiye Ermenilerine ait olan ancak Vakıflar Genel müdürlüğü'nün elinde bulunan tarihi Han'ın 20 yıllığına kiralanmak istendiği haberlerine değinen Tanrıkulu, Ermeniler açısından manevi önemi bulunan böylesi bir tarihi yapının Patrikhane'ye iadesi hususunda bir çaba gösterilip gösterilmeyeceğini de sordu.