Sarayın kuruyan bitkilerine 2.5 milyar yatırım

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın peyzaj maliyetinin 2.5 milyar TL'yi bulduğunu açıklayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bitkilerin üç kez kuruduğunu; ama yenilerinin alındığını duyurdu

Sarayın kuruyan bitkilerine 2.5 milyar yatırım

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetine ilişkin açıklamalarını sürdürüyor. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, maliyeti 2.5 milyar TL'yi bulan peyzaj ve bahçe bitkileri harcamalarına dikkat çekti. 

Bitkilerin yüzde 80'i ithal
Açıklamasında peyzaj bitkilerinin yüzde 80'inin yurtdışından ithal edildiğine dikkat çeken Candan, bu bitkilerin üç kez kuruduğunu ve her defasında yeniden getirtildiğini söyledi. 

Bitkiler hastalık taşıyabilir mi?
Candan, yurtdışından kaçak saray için getirilen bitkilerin "bitki sağlık sertifikaları ve karantine belgelerinin kamuoyuna açıklanmasını da isteyerek: "Bitkiler üç kez kurudu ve sürekli alımla yenileri ile değiştirildi. Bitkilerle taşınan çeşitli hastalıkların olması muhtemel Tarım Bakanlığı sertifikaları açıklansın..." dedi.

Karasal iklime, tropikal ağaç
Açıklamasında yabancı menşeili bitkilerin toprağı kirlettiğine ve daha önceki vakalarda rastlandığı gibi ithal edilen ağaçlardaki nemtodların ve parazitlerin tetkikinin taşıdığı öneme de dikkat çeken Candan:

"Ankara karasal iklime sahip olduğu için yurtdışından getirilen ithal boylu ağaçların adaptasyonu zordur. Saray için yurtdışından getirilen boylu ağaçların tutabilmesi için iki yıl bouynca bebek bakar gibi bakılması gerek. Aksi halde, kurur; ki başımıza gelen de budur..." dedi.

İthal bitki kotası nereye gitti?
Candan, Tarım Bakanlığı'nın yurtdışından getirilen ithal bitki kotasının Cumhurbaşkanlığı bahçesi için uygulanmadığına da dikkat çekerek:

"Sakarya ve Ödemiş'teki yerli bitki üreticilerin ürün ne olacak? Geçen yıl ülkeye girmesi yasak olan mantarlı 60 tır erik ağacının Ankara'ya giriş yaptığını yerli üreticiden öğrendik. Bu erikler nereye gidecek? " dedi. Candan, ithal bitkilerle Atatürk Orman Çiftliği arazisinin de verimsizleştirildiğini savundu.