Saray'ın "lüksü" tartışması büyüyor

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından açıklanan iftar maliyeti açıklamalarına Cumhurbaşkanlığı'ndan tepki geldi. Mimarlar Odası ise: "Kamu harcamaları belgelerle, faturalarla konuşulur. Açıklayın, tartışma bitsin..." mesajı verdi

Saray'ın

Mimarlar Odası tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda verilen iftar yemeğinin maliyetine ilişkin açıklamaları eleştiren ve "2012 yılından beri Cumhurbaşkanlığı aynı tabak çanak koltukları kullanıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Mustafa Varank'a yanıt gecikmedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapılan açıklamayı "mesnetsiz" olarak niteledi. 

Biz malzemeyi tanırız
Dün yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na yapılan lüks harcamalara ilişkin oda açıklamalarının arkasında olduklarını belirten Candan, saray maliyet ve dekorasyonları ile ilgili belge ve faturaların kalem kalem açıklanması önerisinde bulundu. Kamu harcamalarında belgelerle ve faturalarla konuşulduğunu hatırlatan Candan: 

"Saray ile ilgili maliyetleri ve belgeleri faturaları ile açıklamadıkları için biz yaklaşık maliyet açıklıyoruz. Biz bu işi biliyoruz, malzemeyi gözünden tanırız.Sarayın tüm maliyetleri kalem kalem açıklansın, tüm dekarosyon tefriş malzemeleri de geçerli... Elbette yurtdışından ithal edilenler de dahil. Bizim açıklamalarımızın devede kulak kaldığını, bu maliyetlerin kat be kat fazla olduğu ortaya çıkacaktır..." dedi. 

Suç duyurusu
Bu arada Mimarlar Odası, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın twitter hesabından yaptığı "Şimdi kudurmuş gibi saldıranlar o zaman sustu..." açıklamasına ilişkin olarak suç duyurusunda bulundu. Candan, Varank'ın açıklamalarının, oda ve yöneticilerine hakaret içerdiğini iddia etti.