Sarıgöl'de sorunlu dönüşüm

Gaziosmanpaşa Belediyesi, 2012 yılında Acar İnşaat'a ihale edilen Sarıgöl dönüşüm projesi için 65 milyon liralık borçlanma talebini Belediye Meclisi'ne sundu. Karar oy çokluğuyla meclisten geçti

Sarıgöl'de sorunlu dönüşüm

7 Haziran 2014/Emlakwebtv
Gaziosmanpaşa'nın Sarıgöl mahallesinde yapımı halen sürmekte olan gecekondu dönüşüm projesi için Belediye, 65 milyon dolarlık borçlanma talebini meclisten geçirdi. Söz konusu tutar belediyenin 2013 yılı gelirlerinin üçte birine, 2012 yılı gelirlerinin ise yarısına denk düşüyor.

Radikal Gazetesi'nden Elif İnce'nin haberine göre 2012 yılında Acar İnşaat'a ihale edilen yarı olimpik havuzlu Sarıgöl gecekondu dönüşüm projesi için Gaziosmanpaşa Belediyesi, 65 milyon liralık borçlanma talebini Belediye Meclisi'ne sundu. CHP'li üyelerin yoğun itirazlarına rağmen, karar oyçokluğuyla kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, borcun 17 milyon lirasının faiz bedeli olduğu konusunda Belediye Başkan Yrd. Ömer Faruk Yıldırım tarafından bilgilendirilklerini söyleyen CHP'li üyeler, Belediye'nin yeni bir borç yükünü kaldıramayacağını savunuyor.

Sarıgöl'ün rantı nereye gitti
CHP'li üyelerden Cengiz Aydoğdu, 2013 yılı bütçesinin zaten 86 milyon lira açık vermiş olduğunu hatırlatarak, bu kadar yüksek bir borçlanmanın faiz yükünü büyük boyutta arttıracağını söyledi. "Bankalar ve finans kuruluşlarına ödenecek bu faiz, belediyenin halka sunacağı diğer hizmetlerden kısılacağı anlamına gelir..." diyen Aydoğdu, geçen sene alınan 15 milyonluk borcun ardından gelen yeni borçlanma kararıyla, inşaat için toplam 80 milyonluk borca girilmiş olduğunu söyledi. Sarıgöl'ün sosyal değil rantsal dönüşüm projesi olduğunu belirten Aydoğdu, "Rantın nereye gittiği meçhuldur..." dedi.

Yaptığı açıklamada Belediyenin 2012 yılı içindeki gelirinin 138 milyon 212 bin lira olduğunu hatırlatarak, inşaat için alınacak borcun bu gelirin yarısına tekabül ettiğini söyledi. 

Diğer soru işaretleri
Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından Ekim 201 yılında  72 milyon 338 bin lira karşılığında Acar İnşaat'a, ihale edilen Sarıgöl Dönüşüm projesi 14 katlı 9 bloktan oluşuyor. Toplamda 725 dairelik projeden daire satışlarını sürdüren Belediye'den yapılan açıklamalar, 182 tairenin gecekondu dönüşümü kapsamında evi yıkılan hak sahiplerine verildiği yönündeydi. 3+1 dairelerin 247, 2+1 dairelerin ise 194 bin liradan satışa sunulduğu dier 543 daireden elde edilmesi beklenen yaklaşık 100 milyon liralık gelire rağmen Belediye'nin projeyi neden finanse edemediği ise anlaşılamıyor. 

Hak sahipleri bölgeyi terk etti
Sarıgöl Kentsel dönüşüm projesi hakkında Uluslararası Af ÖRgütü'nün Türkiye Araştırmacısı Andrew Garndner'in açıklamalarına da yer veren haber, hak sahiplerinin fiyatların yüksekliği ve evlerin küçük boyutu vesilesiyle bölgeyi terk ettiğini açıkladı. Gecekondusu yıkılan kalabalık aileler, düşük enkaz bedelleri alarak mahalleyi terk etmiş durumda.