Sarıyer İstinye metro projesi ne aşamada?

Sarıyer ile İstinye güzergahına yeni metro hattı geliyor. Çalışmaların başlatılacağı Sarıyer İstinye metro hattı ile bölge trafiğinin rahatlatılması hedefleniyor.

Sarıyer İstinye metro projesi ne aşamada?

İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın duyurduğu Sarıyer-Ayazağa İTÜ-İstinye metro hattı projesi için çalışmalar başlatılacak. Bu kapsamda, yeni metro hattı için güzergah ve hat bazlı ulaşım etütleri ile istasyon yerlerinin tespiti yapılacak. 240 günde tamamlanması planlanan çalışmalarla istasyon yerleri belirlenecek.  

Sarıyer İstinye metro hattı güzergahı nasıl olacak?

Yerel seçim döneminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıklanan boğaz hattının bu yeni metro projesinde 240 gün sürecek çalışmalar neticesinde, ihaleye çıkılarak, inşaat için start verilecek. Toplam uzunluğu 8 kilometre olarak planlanan Sarıyer İstinye metro hattı projesi, Yenikapı’dan Maslak’a kadar uzanacak. Hat, Seyrantepe'den gelerek Ayazağa'nın içinden geçerek, İstanbul Teknik Üniversitesi istasyonuna ulaşacak. Daha sonra İstinye Park AVM ve İMKB'nin yanından geçecek Sarıyer-İstinye metro hattı, İstinye'ye ulaşacak.

Kadir Topbaş ne demişti?

Kadir Topbaş, Sarıyer-İstinye metro hattı projesini şu sözleriyle duyurmuştu;

“Beşiktaş sahil yolunda trafik yoğunluğuna dikkat çeken Topbaş, "Sarıyer  istikametine sahil yolu yeterli olmuyor. Yoğun trafik var. Sahil boyunca 30-40 metre derinden yerleşimlere girerek, Ortaköy-Arnavutköy-Bebek yoğunluğunu dikkate alarak Sarıyer'e kadar bir metro güzergahı düşünüyoruz. Beşiktaş'taki  metro istasyonunu konuşlandırırken  ona göre koyuyoruz. Yani bunun devam etmesi lazım.  Gölge etmeseler başka ihsan istemeyiz. Önümüze engel çıkarmasalar neler yaparız. Paramız var, imkanımız var. Yeter ki engel olmasınlar" şeklinde konuştu. Topbaş yeni metro hattı müjdesi verdi. Topbaş, "İlk defa söyleyeceğim. Teknik üniversite istasyonundan İstinye koyuna metro projesi hazırlıyoruz şu anda.  Hatta o metro diğer taraftan da Ayazağa'ya Köyiçi'ne gidecek. Ana metroyu kesecek. Sahile  İstanbul boğazına inecek."