Şatafatlı değil, işlevsel dönüşüm

‘Lüks ve pahalı konut yapmak dönüşüm yapmak değildir’ diyen 24 Gayrimenkul, ihtiyaca uygun işlevsel yapılar üreterek kentsel dönüşümde yeni bir soluk olmayı hedefliyor. Şirket ilk adımı 170 bin TL’te daire satacağı Kağıthane’den atacak, ikinci adım ise Başakşehirdeki dev proje olacak

Şatafatlı değil, işlevsel dönüşüm

Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek önemli gündem başlıklarından biri olan Kentsel dönüşümde yeni model yaratma iddiasında olan 24 Gayrimenkul, Kağıthane, Başakşehir ve Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm projelerine imza atacak. 24 Gayrimenkul'ün kentsel dönüşümdeki hareket noktası, şatafattan, kullanılmayan lüksten kaçınan, işlevsel projeler üretmek. Yönetim kurulu başkanlığını yerel yönetim deneyimi de olan Küçükçekmece eski Belediye başkanı Aziz Yeniay'ın, CEO'luğunu ise Ahmethan Yılmaz'ın yürttüğü 24 Gayrimenkul, dönüşüm projelerini hazırlayacakları master planlar çerçevesinde yürütecek.

'Yol haritası şart'
Afet riskinin ve sosyal çöküntü alanarınının kentsel dönüşümün zorlayıcı gerekçeleri olduğunu belirten Aziz Yeniay, "Deprem bu ülke açısından tehditlerin en başında geliyor. Deprem, ülkenin üniter yapısını tehdit edecek kadar büyük tehlikedir. Ulusal Güvenlik Konsepti kapsamında ele alınması gereken bir konudur. Deprem dönüşümü zorunlu kılıyor. Ancak sonucu öngörülmemiş olan bir dönüşüm de neredeyse benzer felaketlere götürebilir. Dönüşüm dediğimiz, kent dediğimiz tesadüfen oluşamaz. Önceden öngörülmüş olması ve bir yol haritasının olması gerekiyor" dedi.

'Dönüşüm bir sel gibidir'
Aziz Yeniay, kentsel dönüşümün doğru yönetilmesi ve doğru yönlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Dönüşümle ilgili yasal düzenlemeler yapıldı. Süreç içinde eksiklik ve aksaklıkları giderililiyor. Hataları minimize etmek için mutlaka bir dönüşüm master planına sahip olmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü ya planlarsanız istediğiniz yere götürsünüz, ya da o istediği yere gider. Dönüşüm bir sel gibidir. Selin önüne set çektiğiniz de iki şey yapar. Ya devirir geçer ya da üzerinden atlar geçer. Ancak açılı bir set yaptığınızda selin yönünü değiştirir, istediğiniz alana yönlendirirsiniz" dedi.

Misyonu olan yapılar
24 Gayrimenkul'ün kentsel dönüşümdeki yaklaşımı özetleyen Ahmethan Yılmaz'da "Her bir lokasyon bazında yaptığımız yapılar hangi kitleye hitap ediyor? Hangi sosyal katmana hitap etmeli? Proje yaptığımız bölgelerde neyi eksik görüyoruz? Bunların tamamen felsefi olarak tanımlanması gerekiyor. Kentten bir yapı eksildiğinde o yapının eksikliğinin hissedilmesi gerekir. Bizim yapacağımız yapılar bulunmuş oldukları lokasyonda, fiziki, sosyal ve ekonomik olarak karşılığı olan yapılar olacaktır. Bu yapıların 20 - 30 yıl sonra da bir dönüşüme daha tabi tutulmayacak 50 – 100 yıllık misyonu olan yapılar olması gerekiyor" diye konuştu.

Kağıthane'de 170 bin TL'ye ev satacak
24 Gayrimenkul, Piyalepaşa – Kağıthane Tüneli'nin Kağıthane girişinin hemen yanında, Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampusuna komşu bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirecek. Ahmethan Yılmaz, projenin 3 bin 500 metrekarelik arsa üzerinde 400 birimden oluşacağı bilgisini vererek, "Bu bir kentsel dönüşüm projesi olacak. Ancak Şatafattan ve kullanılmayan lüksten kaçınacağız. Yakınımızda başta Bilgi olmak üzere bir çok üniversite var. Öğrencileri de düşünerek bir proje hazırladık" diye konuştu. Projede 38 ve 40 metrekerarelik işlevsel evler yer alacağını bilgisini veren Yılmaz, burada şehrin merkezi lokasyonun da 170 bin TL'ye ev satacaklarını kaydetti. Yılmaz, Kağıthane projesinin mayıs ayında satışa sunulacağını ifade ederek, metrekare fiyatı 4 bin 250 – 4 bin 500 seviyelerinde olacak projede, bir kişiye birden fazla konut satmayacaklarını vurguladı.

Başakşehir'de dev kentsel dönüşüm
24 Gayrimenkul'ün küçük çaptaki Kağıthane dönüşüm projesini, Başakşehir'de 100 bin metrekareleri bulacak dev kentsel dönüşüm projesi takip edecek. Aziz Yeniay, Başakşehir'de Kiptaş Metrokent projesinin yanıbaşında iimza atmayı planladıkları kentsel dönüşüm projesi hakkında şu bilgileri verdi. Başakşehir'de 24 gayrimenkul'ün vizyonuna uygun bir kentsel dönüşüm projesi hayata geçireceğiz. 55 – 60 dönümlük bir alanda hak sahiplkeriyle anlaşmalarımızı tamamladık. 40 bin metrekarelik bir alanda ise anlaşma süreci devam ediyor. Başakşehir projemize 2016 başında start vermeyi ümit ediyoruz" diye konuştu. Aziz Yeniay, Başakşehir projesinde bir ideallerini de gerçeğe dönüştürmek istediklerini dile getirerek, hazırlayacakları master plan çerçevesinde hayat bulacak projenin her bir bölümünün, sokağının kamau yapıları da dahil olmak üzere, farklı mimari gruplara tasarlatacaklarını açıkladı. Yeniay, bu projede genç mimarlara da proje geliştirme şansı vereceklerini kaydetti.