Satılık kilise!

Bursa'da 780 metrekare büyüklüğünde ve 3 katlı olan satılık kilise ilanı görenleri hayret içinde bırakıyor

Satılık kilise!

Satılık kilise olur mu demeyin, var. Geçtiğimiz günlerde bir emlak ilan sitesinde karşımıza çıkan satılık kilise Bursa Mudanya’da yer alıyor. Satılık kilise için istenen fiyat 1 milyon dolar. Bir emlak ofisi tarafından satışa çıkarılan satılık kilisenin akıbeti merak ediliyor.

Satılık kilise ilanı için “takas yapılabilir” ibaresi ise düşündürmüyor değil. 780 metrekare büyüklüğe sahip olan satılık kilise 3 katlı olup, röleve ve restitüsyonu Bursa Anıtlar Kurulu tarafından onaylı. Bursa satılık kiliseye kimin talip olacağı merak edilirken, tarihi yapıların bu şekilde satılıyor olması etik mi değil mi soruları ise kafa karıştırıyor.

Kemerli Kilise'nin tarihi
1676’da Dr. J. Covel tarafindan hazırlanan el yazması bir belgede,kilisenin Panagia Pantobasilissa’ya (Bakire Meryem) adandığı belirtilmektedir. Ana giriş, kemerli taş bir kapıdandır. Giriş bölümü 3 katlıdır. Giriş katında pencereler küçük ve karedir. Ikinci katta pencereler daha büyüktür ve dikdörtgendir. Üçüncü katta ise pencere üstleri kemerle tamamlanır. İlk yapı,duvar tekniği ve başka özellikleri göz önünde bulundurularak 13.yüzyıl sonlarında yapıldığı kabul edilmektedir. Rumların bölgeyi terk etmesi ardından özel mülkiyete geçen kilise Dündar Evi olarak da biliniyor.