Hotel Les Ottomans 1.5 milyar TL'ye satışa çıkarıldı

İstanbul'un en ünlü turizm yatırımlarından biri olan ve dünyaca ünlü isimleri ağırlayan Hotel Les Ottomans satışa çıkarıldı. Hotel Les Ottomans için 1.5 milyar TL isteniyor

Hotel Les Ottomans 1.5 milyar TL'ye satışa çıkarıldı

İstanbul'un en ünlü turizm yatırımlarından Hotel Les Ottomans, internetten satışa çıkarıldı. Ahu Kerimoğlu'nun sahibi olduğu otel için istenen bedel ise 1.5 milyar TL. Satış için Türk, Katarlı ve Arap yatırımcılar başta olmak üzere çok sayıda girişimcinin talep oluşturduğu öğrenildi. 

İstanbul Boğazı manzaralı

İstanbul Boğazı'nın muhteşem manzarası ile dünyaca ünlü konukları ağırlayan Hotel Les ottomans, aynı zamanda boğaz aksının en görkenli yapılarından birine sahip durumda. Kısa sürede dünyanın en iyi otellerinden biri olarak öne çıkan dev yatırım Galatasaray Kulübünün eski başkanı Ünal Aysal'ın eski eşi Ahu Kerimoğlu tarafından 2006 yılında satın alınmıştı. Kerimoğlu, yapının restorasyonu için de 60 milyon dolar harcamıştı. 

Osmanlı dokusuyla harmanlanmış konsept

ABD Başkanı Donald Trump ve şarkıcı Jennifer Lopez gibi isimlerin de tercihi olan otel tarihi dokuya uygun dizaynı ile dikkat çekiyor. Hotel Les Ottomans'ta Osmanlı sultanlarının isimlerinin yer aldığı toplam 12 suit oda yer alıyor. Otelde yer alan Hürrem Sultan isimli süitte kalmanın bir gecelik bedeli ise 21 bin 33 TL olarak işlem seviyesinde. 

Hotel Les Ottomans 1.5 milyar TL'ye satışa çıkarıldı

İki kentin tek 5 yıldızlı oteli internetten satışta

Isparta kentinin tek 5 yıldızlı oteli Barida Hotel's internetten satışa sunuldu. 16 Ekim 2018 tarihinde satışa sunulan yatırıma ilişkin ilanda istenen bedel 149 milyon 900 bin TL olarak belirtiliyor. Toplamda 142 odası ve 314 adet yatak kapasitesine sahip otel binası ise 17 kattan meydana geliyor. Kapalı alanı 24 bin metrekare, açık alanı ise 5 bin 500 metrekare olan Barida Hotel's Isparta Merkez ilçesine Bahçelievler Mahallesi'nde yer alıyor. 

Isparta ve Burdur'un tek 5 yıldızlı oteli

Barida Hotel's Isparta kenti sınırları içinde yer alıyor. Buna karşın komşu Burdur ilçesinde de 5 yıldızlı otel yatırımı bulunmadığı için kente en yakın lüks otel yatırımı statüsü taşıyor. Konuyla ilgili ilanda projenin zemin etüdünün bulunduğu, bina yaşının ise 6 olduğu belirtilirken, krediye uygun bir nitelik arzettiği üzerinde de duruluyor. 

 

İki kentin tek 5 yıldızlı oteli internetten satışta

 

Rusya krizinden sonra otel ilanları artmıştı

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, ekonomiyi başta turizm olmak üzere, kritik sektörler aracılığıyla sarsmaya uzun süre devam etmişti. Uzmanların, 2015 yılının son döneminde yaşanan uçak krizi sonrasında bozulan ilişkilerin bir an önce düzeltilmesi yönündeki çağrılarına rağmen hızlı biçimde olumlu adımların atılamaması, özellikle turizm sektörü yatırımlarının toplu halde yitirilmesine neden olmuştu. 

 

İki kentin tek 5 yıldızlı oteli internetten satışta

 

Alaçatı'da satılık otel sayısı artıyor

Bu açıdan en belirgin örneği, Alaçatı oluşturuyor. Kasım 2015'ten günümüze kademeli biçimde artış gösteren satılık otel ilanları, bugün itibarıyla 100'e yaklaşmış durumda. İmara açık arazilerin neredeyse bütünüyle bittiği bu bölgede turizm ölme noktasına ulaştı. Satışa çıkan otel fiyatları ise 550 bin dolardan başlıyor ve 5 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

 

Rusya krizi bir bölgenin turizmini böyle vurdu 

Ege ve Akdeniz'de 1.300 otel satıldı

Diğer taraftan Alaçatı, çok daha geniş bir bölgeye ilişkin gerçekliğin temsili niteliği taşıyor. Akdeniz ve Ege sahillerinde, Rusya krizini takip eden süreçte satılığa çıkarılan otel sayısının 1.300 adedi bulduğunu vurgulayan uzmanlar, 2011'den günümüze dek devam eden çöküş sürecinin, 2016 itibarıyla net bir sonuç ortaya çıkardığını vurguluyor. Uzmanlara göre, Türkiye, ekonomik ve güvenlik problemlerinde net bir yanıt sunamadığı sürece, satışlardaki artış da devam edecek.

Ege ve Akdeniz imajını nasıl kurtarır?

Türkiye'nin, özellikle son dönemde yürüttüğü dış politikanın uluslararası platformda olumsuz bir imaj yarattığına ve özellikle turistleri hedef alan kimi eylemlerin bu olumsuz imaja katkı yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. İçöz, yürütülecek çalışmalarda Ege ve Akdeniz gibi bölgelerin güvenli olduğu imajının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Mülkiyette Arap tehlikesi

Satılığa çıkarılan otellerin özellikle Arap yatırımcılar tarafından satın alındığını ancak bu yatırımcı profilinin "işletme" amaçlı değil "yatırım" amaçlı yönelimde bulunduğunu da söyleyen İçöz, ülkedeki kaos ortamının dinmesinin ardından Arap yatırımcının bu işletmeleri fahiş fiyatlarla elden çıkaracağını hatırlattı. İçöz, bu girişimin de ekonomiye büyük bir zarar vereceğini sözlerine ekledi.