Satışlar düştü, güven azaldı

Dün yayınladığı Temmuz 2015 Konut Satış verilerinde, Haziran ayına kıyasla büyük bir düşüş yaşandığını ortaya koyan TÜİK, bugün de sektörel güven endekslerini açıkladı. TÜİK'e göre, İnşaat sektörü güven endeksinde yüzde 0.7'lik düşüş gerçekleşti

Satışlar düştü, güven azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu Ağustos 2015 dönemi ait "Sektörel Güven Endekslerini" bugün açıkladı. Dün yayınladığı istatistiklerle Temmuz 2015 döneminde Haziran ayına kıyasla, konut satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığını ortaya koyan TÜİK, inşaat sektörü güven endeksinin Ağustos 2015'te yüzde 0.7 düzeyinde düşüş kaydettiğini belirledi. 

İnşaat güven endeksinde düşüş
TÜİK tarafından açıklanana verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksinde Ağustos 2015 döneminde 82.10 değerine ulaşıldı. Söz konusu rakam Temmuz ayında 82.70 düzeyinde gerçekleşmişti. TÜİK tarafından yapılan açıklamada, düşüşün, "alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzenin, mevsim normalleri üzerinde olduğunu düşünen girişim yöneticisi sayısının düşüşünde kaynaklandı. Önümüzdeki üç aylık periyotta ise, toplam çalışan sayısında artış bekleyen sektör yönetici sayısında ise artış kaydedildi. 

 

Satışlar düştü, güven azaldı

 

Sektörde, bir önceki aya kıyasla, alınan kayıtlı siparişlerin düzey endeksinde ise yüzde 4.9'luk bir düşüş yaşanırken, toplam çalışan sayısı beklentisinde ise yüzde 2.1'lik artış gerçekleşti. 

Düşüş diğer sektörlerde de sürdü
TÜİK
istatistikleri, sektörel güven endeksindeki düşüşün yalnızca inşaat sektöründe yaşanmadığını ortaya koydu. En yüksek düşüş yüzde 2.6 ile perakendede yaşandı Bu alanda rakam Ağustos ayında 101.86 düzeyine geriledi. Hizmet sektöründe ise Temmuz ayında 101.37 olan güven endeksi Ağustos'ta 100.65'e düştü.