Savaş dünya mirasını vurdu

Birleşmiş Milletler Araştırma Enstitüsü, iç savaş nedeniyle Halep'te Dünya Mirası Listesinde yer alan çok sayıda yapının ortadan kalktığını duyurdu

Savaş dünya mirasını vurdu

Birleşmiş Milletler Eğitim ve Araştırma Enstitüsü(UNITAR) tarafından yürütülen bir araştırma, Ortadoğu'nun tarihi kentlerinden Halep'te yaşanan tarih ve kültür trajedisini ortaya koydu. Enstitü'nün insani kriz yaşayan yerlerde uydu görüntüleri baz alan UNOSAT programı, Halep'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 210 bölgesini mercek altına aldı.

Halep ve tarihe karışan tarihi yapılar
Söz konusu 210 bölgede yapılan araştırmada, başta hisar, şehir duvar ve kapıları olmak üzere, 73 tarihi bina, cami, medrese, türbe ve tapınaklar ile kilise ve sinagoglar da dahil, 83 dini bina yok oldu. Yıkılan binalar arasında Ulusal Müze ve 45 bölümlü pazar yeri de bulunuyor.

Haçlı Kalesi Kerak des Chevaliers

Halep listesinin 5'te 1'i yok oldu
UNOSAT araştırması Halep'in UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan 210 bölgesinin 5'te 1'nin yok olduğunu ortaya koydu. Milliyet Gazetesi'nden Özge Özdemir'in haberine göre, yok olan ya da büyük zarar gören tarihi binalar arasında Emevi Camii, Haçlı Kalesi Kerak des Chevaliers, İ.Ö. 19. yy'a ait antik kent Palmira ve 657 yılında yaşanan Sıffin Savaşı'nda ölen iki şehidin mesarlarını içeren Rakka'daki türbe de yer aldı. 

Restore edilme şansı yok
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Direktör Einar Bjorg, uyduyla gözlemlenen tüm alanların farklı derecelerde zarara uğradığını belirterek: ' Bazı alanlar tamamen yok oldu. Hem Suriye'deki insani kriz hem de bütün dünya için önemli lan kültürel mirasın korunması için çatışmalar sona erdirilmeli.' dedi.