Sayıştay'dan demiryolu ihalelerine sorgu

Sayıştay tarafından hazırlanan 'TCDD Raporu'nda', 2013 yılı içinde yapılan ihalelerde çok sayıda 'mevzuata aykırılık' belirlendi

Sayıştay'dan demiryolu ihalelerine sorgu

2013 yılı çalışmalarını değerlendiren raporunu tamamlayan Sayıştay, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın çalışmalarında çok sayıda mevzuata aykırılık belirledi. 

Fiyat belirleyen firma ihaleyi kazandı
Sayıştay Raporu'nda göze çarpan ilk nokta, TCDD'nin altyapı ve tren işletmeciliğine ilişkin eğitim ve danışmanlık hizmeti ihalesinin ortalama bedelinin belirlenmesine yarayacak fiyat araştırmasında sadece bir firmadan yararlanması oldu. İhale için yalnızca iki firmanın teklif verdiğini belirleyen Sayıştay, 'fiyat veren firmanın ihaleyi kazandığına' ve ikinci firmanın tekliflerinin farklı gerekçelerle değerlendirmeye  alınmadığına dikkat çekti. Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre Sayıştay, 6.6 milyat TL'nin altında hesaplandığı için Kamu İhale Yasası kapsamına alınmayan ihale sözleşmesinin imzalanmasının ardından iş bedelinin 7 milyon TL'ye çıkartılmasına vurgu yaparak, Ulaştırma Bakanlığı'nın bu ihaleyi incelemesini talep etti.

Sayıştay TCDD ihalelerinde 'uygunsuzluk' tespit etti

Değerli tarım arazilerinden geçen 'hat' ihalesi
TCDD tarafından yapılan bir diğer tartışmalı ihalenin Ankara-Sivas hızlı tren demiryolu hattı Yerköy-Sivas kesiminde gerçekleştiğini belirten Sayıştay, söz konusu ihalenin 840 milyon TL'ye bir firmaya verildiğini ancak sözleşmenin imzalanmasının ardından hat üzerinde çok sayıda detayın değiştirildiğini vurguladı. Sayıştay, değişikliğin nedenlerini 'diğer hatlarla çakışma', 'fay hattına yakınlık', köylerin taşınma zorunluluğu, verimli arazi ve topraklardan geçme olarak açıkladı. Projenin 840 milyon TL'ye tamamlanamayacağı anlaşılınca da tasfiye kararı alınırken, ikinci ihalede maliyet 2.2 milyar TL olarak belirlendi.

Bursa-Yenişehir hattında şüphe
İhale bedeli 393.2 milyon TL olan Bursa-Yenişehir hattı ile ilgili olarak da, sözleşmenin imzalanmasının ardından gerçekleşen güzergah değişikliklerine dikkat çeken Sayıştay, projenin Bursa'nın içme suyu şebekelerini etkilediği gerekçesine dikkat çekti. 75 km olarak belirlenen toplam hat için düşünülen bedel, henüz 10 kilometre tamamlandığında aşılınca iş tasfiye sürecine girdi.