Seçim sonuçları konut sektörünü nasıl etkiler?

Konut sektörünün önde gelen isimleri 7 Haziran seçimlerinin ardından ortaya çıkan 4 partili parlamento seçeneğini yorumladı. Genel kanı, belirsizliklerin dağılmasıyla sektörün stabil durumuna kavuşacağı yönünde

Seçim sonuçları konut sektörünü nasıl etkiler?

7 Haziran seçim sonuçlarını yorumlayan Ünal İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ünal, 13 yıllık tek parti iktidarının sektör açısından yönetilebilir ve belirgin bir piyasa ortamı sunduğunu hatırlatarak:

"Unutmayalım ki gayrimenkul piyasası güven endeksli işleyen bir piyasadır. Satılmaya çalışan temel şey ürünün kendisi olduğu kadar aynı zamanda istikrar, güven ve piyasa derinliğidir. Yabancı yatırımcılar her sektörde olduğu gibi gayrimenkulde de güven endeksli pozisyon almaktadır. Bu sebeple kısa vadede bu pozisyonlar sektör aleyhine olabilir." dedi.

Belirsizlik dağılır ve piyasalar yerine oturur
Açıklamasında seçimin hemen sonrasında piyasalarda bir dalgalanma yaşanacağını ve belirsizliklerden kaynaklanan döviz hareketlerine hazırlıklı olmak gerektiğini belirten Ünal sözlerine şöyle devam etti: " 

Bu belirsizlik dağılmaya başladıkça gerek döviz gerekse piyasalar yerine oturacaktır.

Satışlarda bir yavaşlama ve piyasalarda bir bekleyiş öngörmek gayet normal. Geniş pencereden bakan ve birçok ihtimali düşünerek hareket eden firmalar B planlarını devreye sokarak en az zararla bugünleri atlatmaya çalışacaktır. Gelinen noktada ortaya çıkan sonuçlarda en önemli şey, bireylerin, firmaların ve sektörlerin de üzerinde yer alan toplum faydasıdır. Halkın seçimi ve kararı her zaman çok önemli ve belirleyicidir.

Habip Arıkan: "Bu sonuçları satın almıştık"
Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Habip Arıkan da söz konusu seçim sonuçlarının sektör ve piyasalar açısından zaten satın alınmış olduğunu vurgulayarak: 

"Öyle ki hiçbir seçim öncesi dönemde yaşanmamış bir canlılığı bu seçim öncesinde fazlasıyla yaşamış bulunmaktayız. Türkiye gibi demokratik toplumlarda siyaset kendisini bir şekilde yapılandırmaktadır. Bizim için artık seçim süreci tamamlanmış olup yeni kurulacak hükümetle birlikte piyasalarda ertelenen talepler yerine gelmeye başlayacaktır. Gayrimenkul sektörümüz kendi dinamikleri çerçevesinde seçim öncesinde olmasına rağmen ciddi bir performans göstererek onlarca proje lansmanına imza atmıştır. Bu, bizlerin piyasalara olan güveninin bir yansımasıdır. Önümüzdeki süreç tüm bu çalışmaların meyvesinin toplanma süreci olacaktır." dedi