Seçime rağmen gayrimenkul yatırımları sürüyor

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç seçim telaşına rağmen, özellikle büyük merkezlerdeki projelerin hız kesmediğini söyledi

Seçime rağmen gayrimenkul yatırımları sürüyor

7 Haziran seçimleri ülke gündeminin merkezine otursa da gayrimenkul sektöründeki yatırımlar tüm hızıyla sürüyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç, “Özellikle büyük şehirler ve merkezi lokasyonlardaki projeler seçim sonucunu beklemeden sürüyor” dedi.  

Seçim sonrası fiyat yükseliş beklentisi
Seçimlerin ardından fiyatlarda yükselme gözlemlenebileceğini ve seçim öncesi göreli durgunluğun yerine hareketliliğe bıracağını belirten Boztunç: " Ekonomik açıdan istikrar devam etmezse yatırımlar ve gayrimenkul fiyatları da bundan aynı derecede etkilenecektir. Proje yatırımı anlamında çok sayıda fizibilite danışmanlığı yapıyoruz. Bunlardan bazıları ruhsatlarını alarak inşaat ve satışa başladı. Özellikle merkezi lokasyonlardaki projeler seçim sonucunu beklemeden projelerini sürdürüyor. Bunlardan bazılarının satış oranlarına baktığımızda çok başarılı bir grafik yakalandığını görüyoruz

“Konut satışlarında Nisan ayında yüzde 42,7 artış yaşandı”
Seçimler öncesinde Nisan ve Mayıs aylarındaki konut satışlarında yaşanan artışın gayrimenkul piyasasındaki hareketliliğin göstergesi olduğunu ifade eden Boztunç, “Türkiye genelinde konut satışları 2015 Nisan ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yzüde 42,7 oranında artış gösterdi,  ipotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 96,5 oranında arttı. 2013 – 2014 – 2015 yıllarının ilk 4 ayı analiz edildiğinde, bu yılın ilk 4 aylık döneminde 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 22, 2013 yılının aynı dönemine göre konut satışlarında %13’lük bir artış tespit edilmiştir (Grafik 1). 2014 yılı ilk 4 ayında ipotekli satışların toplam satışlara oranı yüzde 30 düzeyindeyken, 2015 yılının aynı döneminde bu oran yüzde 39’a ulaştı.”

Konut stokunun yoğun olduğu bölgelerde satışların çok iyi olmadığını da sözlerine ekleyen Boztunç, bu konuda seçimin etkisinden ziyade projenin ve bölgenin etkisinin daha önemli rol oynadığını belirtti.